Dažnai girdime pasisakymus arba gal net nusiskundimus, kad žmonės nesikeičia. Sutikę žmogų po 20 metų, dažniausiai galime pamatyti tuos pačius įpročius, elgesį ir pasijausti taip lyg matėme jį vakar. Arba net ir matydami žmogų kiekvieną dieną ir bandydami jam padėti pasikeisti, po kurio laiko suprantame, kad tai yra beviltiška ir tik veltui gaištamas laikas. Ir tai yra greičiau taisyklė nei išimtis. Sąžiningai paklauskite savęs, ar jūs stipriai pasikeitėte? Jeigu atsakėte „Taip“, tuomet dar labiau pasigilinkite, prisiminkite kokias savybes norėjote, planavote pakeisti, kokias pakeitėte, o apie kurias pamiršote. Dauguma pastebėsite, kad nestipriai pasikeitėte.
Taip garsiai išsakomos tiesos, kad žmogus – savo likimo kalvis, kad kiekvienas gali pasiekti viską, ko tik nori, kvietimai perskaityti knygą ar sudalyvauti seminare ir pasikeisti atrodo kaip tušti žodžiai. Pažįstamas jausmas? Bet aš pakartosiu, kad visgi žmogus gali pasikeisti. Jis turi visus tam reikalingus resursus. Tačiau jeigu žmogus neturi stimulo pokyčiams, tai nieko ir neišeis. Stimulas yra pagrindinis kriterijus ir būtent jo nebuvimas nulemia tai, kad žmogus nepasikeičia. Žmogus gyvena pagal paprastą principą: „Jeigu dabar yra gerai, tai kam kažką keisti?“
Yra dvi natūralios priežastys, kurios gali priversti žmogų pasikeisti:
- Noras išvengti diskomforto. Jis gali pasireikšti įvairiais pavidalais, tai gali būti: skausmas, alkis, ko nors trūkumas, kokia nors bausmė, aplinkinių reakcija ,pvz. pyktis ir pan.
- Noras gauti naudos. Taip pat įvairiais pavidalais: malonumas, ko nors turėjimas, pasitenkinimas, pripažinimas ir pan.
Jūs pasakysite, kad tikrai norite pasikeisti, gauti naudos, tačiau tai ne taip paprasta. Nors ir norite pasikeisti, kiekvienas pasikeitimas arba pasikeitimo procesas sukelia diskomfortą, o žmogus diskomforto stengiasi išvengti. Todėl pasikeitimas gali įvykti tik tuomet, kai esamas diskomfortas arba noras gauti naudos yra stipresnis už tą diskomfortą, kuris bus jaučiamas pasikeitimo metu.
Dažniausiai noras arba stimulas būna per silpni ir pokyčių trokštantys asmenys, turi ieškoti būdų, kaip tą norą/stimulą sustiprinti. Tokių būdų yra daug, tačiau tik kiekvienas asmeniškai žino, kuris jam yra geresnis, nes tie patys dalykai gali vienam duoti didelį stimulą, kitam atvirkščiai – jį sumažinti.
Vienas iš būdų, kaip sustiprinti norą pasikeisti – būti tarp tokių žmonių, kokiu pats norite tapti. Retas nori būti paskutiniu, prasčiausiu arba iš vis nepritapti prie grupės, todėl natūraliai atsiranda noras pasikeisti bet kokia kaina. Kiekvieną dieną matomas skirtumas tarp to, ką turite ir to, ką galite turėti sukelia diskomfortą, kuris ir priverčia judėti į priekį. Šis būdas dar geras ir tuo, kad galima imti pavyzdį iš aplinkinių ir taip greičiau pasikeisti.
Kitas būdas – paprašyti aplinkinių pagalbos arba susikurti situaciją, kurioje nesikeitimas sukeltų didesnį diskomfortą negu diskomfortas keičiantis. Pavyzdžiui, susitarti su aplinkiniais, kad jie jus kontroliuotų ir taikytų sutartas baudas/bausmes už nesikeitimą.
Neturėdami galimybės būti tarp tokių, kokiu norite tapti, galite pasitelkti vizualizaciją ir įsivaizduoti du scenarijus: kas bus, kai pasikeisite ir kas bus, jei liksite toks pat. Šios priešingos vizualizacijos parodys, kuria linkme judate šiuo metu ir ką vis dėl to galite turėti. Žmonės retai galvoja apie ateitį ir net nepastebi, kaip ji gerėja ar blogėja. Tačiau jeigu įsivaizduosite, kur kuriuo atveju nukeliausite, tai gali stipriai motyvuoti ir gąsdinti tuo pačiu metu, tai gali tapti stipriu stimulu pokyčiui.
Nemažiau svarbu pašalinti visus trukdžius, kurie silpnina stimulą. Tai yra pasiteisinimai, baimės, abejonės, įsitikinimai. Prisiminkite, kad tai jums nepadės pasikeisti. Bet kuris dalykas, kuris jau yra pasiektas, yra įveikiamas ir jums. Vargšai tapo turtingais, fiziškai silpni tapo čempionais, žmonės, kurie buvo laikomi kvailais išrado dalykus, kurie kiekvieną dieną palengvina daugelio gyvenimą. Todėl bet koks atsakymas į tai, kodėl tu kažko nepadarei, nepasikeitei arba gali nepadaryti, nepasikeisti yra tušti žodžiai, kurie reiškia tik viena, kad jūs neradote būdo sustiprinti savo noro, stimulo
Komentarai