Dažniausiai sąmoningai net nesuvokdami nuolat užduodame sau įvairius klausimus. Tačiau atidžiau įsiklausę į savo vidinį dialogą tikrai pastebėsite, kokius ir kada klausimus užduodate. Mąstymas susideda iš klausimų uždavimo ir atsakymų į juos ieškojimo. Uždavus klausimą protas visada ras atsakymą. Užduodami klausimai  stipriai veikia gyvenimo kokybę. Tinkami klausimai padeda rasti tinkamus atsakymus, o šie padeda tinkamai veikti. Klausimai gali būti dviejų rūšių: konstruktyvūs, kurie padeda išspręsti problemas ir destruktyvūs, kurie gadina nuotaiką ir paverčia mus bejėgiais. Pateiksiu kelis destruktyvių klausimų pavyzdžius:

  • Kodėl aš turiu antsvorio?
  • Kodėl man trūksta pinigų?
  • Kodėl niekas neišeina?

Niekas šių klausimų neužduoda sąmoningai, tačiau jie dažnai skamba kiekvieno galvoje. Uždavę sau šiuos klausimus gausite atsakymus panašius į šiuos:

  • Bloga medžiagų apykaita, blogi genai, neturiu laiko…
  • Neturiu tinkamo išsilavinimo, gebėjimų, nesiseka loterijos, nemokų užsienio kalbos…
  • Bloga savijauta, žinių trūkumas, nerangus, neatidus…

Kiekvieną kartą uždavę klausimą, gaunate atsakymą, kuris nustato tolimesnius jūsų veiksmus. Uždavę pavyzdyje pateiktus ir panašaus tipo klausimus, ir gavę panašius  į pateiktuosius atsakymus, jokių veiksmų nesiimsite. Tokie  atsakymai tik apibūdina esamą situaciją, šiek tiek nuramina, nes parodo, kad ne jūs esate kaltas, o tiesiog taip susiklostė aplinkybės, tačiau nenukreipia į jokius veiksmus.

Galima užduoti ir konstruktyvaus tipo klausimus klausimus:

  • Ką aš galiu dabar padaryti, kad pagerinčiau savo sveikatą ir patobulinčiau išvaizdą?
  • Ką aš galiu dabar padaryti, kad pagerėtų mano finansinė padėtis?
  • Ką aš dabar galiu padaryti, kad man pavyktų užbaigti atliekamus darbus?

Pagrindinis konstruktyvių klausimų bruožas – klausimo nukreipimas į save. Ką būtent jūs galite padaryti dabartinėje situacijoje, nepriklausomai nuo aplinkybių. Atsakymai į šiuos klausimus aiškiai parodys, kokius veiksmus turite atlikti, kad gytumėte pasiekti norimą tikslą arba išspręsti iškilusią problemą.

Klausimai, nurodantys kokius veiksmus galime atlikti, yra labai naudingi ir reikalingi, tik jie ne visada nusako problemos priežastį ar parodo, kodėl  tikslas lieka neapsiektas, o tokiu atveju sunku nustatyti ir tolimesnius veiksmus. Todėl labai naudinga prieš užduodant klausimus nukreipiančius į veiksmus, užduoti patikslinančius arba nukreipiančius į analizę klausimus, kurie irgi yra konstruktyvūs. Jie gali skambėti taip:

  • Kokie mano veiksmai lemia, kad turiu antsvorio?
  • Kokie mano veiksmai atvedė į tokią finansinę padėtį?
  • Kokie mano veiksmai nelaidžia tinkamai atlikti darbų?

Kiekvieną rytą ir vakarą taip pat galime sau užduoti naudingų klausimų. Tik prasidėjus dienai visada galime savęs paklausti: ką aš šiandien galiu padaryti, kad dar per žingsnelį priartėčiau prie savo tikslo? Atsakę į šį klausimą būtinai pasižymėkite dienotvarkėje, kada tai padarysite. Atėjus vakarui galite peržvelgti savo dieną ir paklausti savęs: ko šiandien išmokau?, ką nuveikiau?, ką veiksiu kitą dieną?.

Paskendę kasdieninėje rutinoje ir vis skubėdami nežinia kur, dažnai nepastebime, kad darome visiškai ne tai ką norėtume, kartais iš vis nesuprantame, ką ir kodėl darome. Todėl pabandykite sustoti, nusiraminti ir paklausti savęs: Ką aš noriu turėti? Ką aš noriu veikti? Kokį indėlį noriu įnešti į visuomenę? Jeigu nežinote, tai paklauskite savęs: Kaip aš galiu tai sužinoti? Ką aš galiu padaryti būtent dabar, kad tai sužinočiau?

Išmokę užduoti panašaus tipo klausimus, pajausite, kad galite daugiau kontroliuoti aplinką ir viskas priklauso tik nuo jūsų. Pasibaigs dejavimas dėl iškilusių sunkumų ir problemų, nes žinosite, kokį klausimą reikia užduoti, kad tai įveiktumėte. Tai suteiks jums daug naujų jėgų, pasitikėjimo ir galiausiai pradėsite judėti ta linkme, kuria iš tikrųjų norite.