Straipsnis subalansuotas vyrams, bet naudos gali paieškoti ir moterys.
Sąmoningumas – tai sugebėjimas mąstyti racionaliai. Racionalus mąstymas gali būti tik išmokus atsiriboti nuo emocijų ir kitų galimų pašalinių veiksnių, kurie trukdo tai daryti. Kad geriau suprastume, kas yra sąmoningumas, pateiksiu paprastą pavyzdį, su kuriuo kiekvienam yra tekę susidurti. Kiekvienam yra tekę daryti ką nors labai svarbaus, gal laikyti egzaminą, dalyvauti darbo pokalbyje, pristatinėti svarbų projektą. Dažniausiai tokiose situacijose žmonės jaudinasi, nes nuo to, kaip jie pasirodys dažnai priklauso jų ateitis. Stiprus jaudulys tokiose situacijose gali trukdyti prisiminti svarbią informaciją, parodyti jūsų nepasitikėjimą, gal net duoti klaidingus signalus, kad esate silpnas savo srityje. Rezultatas dažniausiai bus blogesnis nei tuo atveju, jeigu nesijaudintumėte.
Sąmoningas žmogus tokioje situacijoje elgtųsi kitaip. Jis nėra kažkuo ypatingas ir taip pat jaudinasi tokiose situacijose – jose daugiau ar mažiau jaudinasi beveik kiekvienas. Tačiau sąmoningas žmogus supranta, kad jaudulys jam trukdo pasiekti norimą tikslą. Todėl jaudulį būtina pašalinti. Sąmoningas žmogus susitvarko kvėpavimą, nusiramina, pakeičia požiūrį į situaciją, jeigu to reikia, priima visus reikiamus veiksmus, padedančius jam save kontroliuoti. Galu gale, jeigu nepavyksta susitvarkyti, jis bent jau apsimesta ir suvaidina, kad pavyko – dažnai mimika, stovėsena daro įtaką ir emocijoms ir tuomet dingsta jaudulys.
Šis pavyzdys puikiai parodo, kad žmogus gali aiškiai suprasti savo emocijas ir valios pastangomis padaryti taip, kad jos netrukdytų. Tokiu būdu pasiekiami geresni rezultatai. Žmogus pats gali rinktis elgesio modelį, kuris jam yra palankus. Galima mėgautis jauduliu ir kitais jausmais, taip atsisakant save valdyti ir galvoti, kad tai yra jūsų dalis. Galite leisti jiems valdyti jus ir jūsų gyvenimą, tolinti nuo jūsų tikslo. O yra ir kitas pasirinkimas: galima save stebėti, analizuoti ir fiksuoti visas emocijas, impulsus, kurie trukdo jums gyventi ir siekti norimų tikslų. Taip pat galima ir pasirinkti emocijas, kurios padeda siekti tikslų, bet tai turi vykti sąmoningai.
Kas trukdo būti sąmoningu?
- nervingumas, jaudulys;
- pyktis, susierzinimas;
- pavydas;
- baimė, nepasitikėjimas;
- depresyvi nuotaika;
- drovumas, uždarumas;
- …
Sąmoningumas padeda analizuoti, pastebėti ir susitvarkyti su aukščiau išvardintomis ir panašiomis emocijomis ir savybėmis. Tai yra tie dalykai, kurie trukdo gyventi beveik kiekvienam žmogui. Siekiant kontroliuoti šias savybes, neužtenka tik sąmoningumo, reikalinga valia, disciplina, stiprus charakteris, tai savybės, kurias reikia ugdyti nuolat. Sąmoningumas padeda gyventi protingai, atsiriboti nuo instinktų, kontroliuoti save ir priimti teisingus, apgalvotus sprendimus.
Kaip ugdyti sąmoningumą?
- Išmokite atsipalaiduoti. Taip bus daug lengviau save kontroliuoti.
- Stebėkite savo emocijas ir neleskite joms jūsų valdyti. Jeigu jaučiate, kad emocijos jus valdo, sustokite, atsitraukite, nusiraminkite ir tuomet grįžkite.
- Analizuokite, kada ir kodėl kyla jūsų emocijos ir spręskite problemas dėl kurių jos kyla.
- Mokykitės valdyti savo būsenas.
- Stenkitės kuo dažniau įjungti racionalų mąstymą. Stebėkite savo elgesį, įpročius, santykius. Pastebėsite, daugelis veiksmų, kuriuos atliekate kiekvieną dieną, gali būti neracionalūs. Įvertinkite jų poveikį jūsų gyvenimui ir eliminuokite tuos, kurie daro žalą.
- Būkite sąžiningas su savimi.
- Ugdykite valią discipliną.
- Išmokite priimti gyvenimą tokį, koks jis yra.
Komentarai