Kiekvienas žmogus turi savo asmeninę nuomonę, kuri dažniausiai būna paremta jo asmenine patirtimi. Dėl šios priežasties bendraujant pasitaiko prieštaravimų. Ne visi žino kaip tinkamai į tai reaguoti ir todėl dažnai susierzina arba pasimeta. Tačiau yra daug technikų, kurias galite naudoti, norėdami pašalinti neigiamą prieštaravimų ir pastabų poveikį.

Kaip elgtis, kai pašnekovas prieštarauja? Daugelis į bet kokią išreikštą prieštaraujančią mintį reaguoja pakankamai skausmingai, juk kažkas abejoja jų tiesa. Ne visada prieštaraujantis asmuo nori padaryti jums kažką blogo. Gali būti, kad jam iš tikrųjų labai svarbus šis klausimas ir jis nori išsakyti savo požiūrį, kuris skiriasi nuo jūsiškio. Svarbiausia nepriimti to kaip puolimo ir nežiūrėti į pašnekovą kaip į priešą.

Susierzinti ir ginčytis ne pati geriausia išeitis. Daug geriau – pasistengti kartu paanalizuoti ir išsiaiškinti, kodėl požiūriai skiriasi, taip rasite, kas iš tiesų yra teisus, o gal abu požiūriai teisingi. Jeigu po analizės pastebėjote, kad pašnekovo prieštaravimas buvo pagrįstas, pripažinkite tai ir padėkokite už suteiktą informaciją. Reikėtų nepamiršti, kad diskusijos paskirtis apsikeisti nuomonėmis, o ne įtvirtinti savo poziciją.

Taip pat nereikia leisti pašnekovui pulti ir pereiti į asmeniškumus bei įžeidinėjimus. Tokiu atveju neverta teisintis, bandyti, ką nors įrodyti – jūsų vis tiek nesiklausys, nes pašnekovas nori patvirtinti savo teisumą. Taip jis tik parodo savo netaktą, tai jam galite ir priminti.

Metodai, kurie padės efektyviai spęsti prieštaravimus:

Autoritetingi pavyzdžiai, įrodymai, palyginimai

Pateikite bet kokius visiems žinomus arba prieinamus šaltinius, žinomus žmones, įvykius, tyrimus, palyginimus kaip pavyzdį ir taip lengvai įrodysite savo poziciją. Jeigu pašnekovo išsakyta mintis toli nuo tiesos, tai galima įrodyti tuo pačiu būdu.

Gaukite naudą iš prieštaravimo

Kai kurie pašnekovo prieštaravimai gali būti jums naudingi. Pasinaudojant prieštaravimu ir tinkamai jį argumentuojant galimą pasukti jį sau naudinga linkme.

Priimti, bet likti prie savo pozicijos

Pasitaiko situacijos, kai abu pašnekovai yra teisūs, bet kiekvienam yra priimtinesnė asmeninė nuomonė. Tokiu atveju galima sutikti su pašnekovu, juk jis nieko blogo nesako, bet taip pat pasakyti, kad vis dėl to jums yra artimesnis jūsų variantas.

Sušvelninti prieštaravimą

Šio metodo pagalba galima sutikti su pašnekovo nuomone, ją perfrazuojant kitais žodžiais, kad prieštaravimas skambėtų švelniau ir darytų mažesnę įtaką jūsų išsakomai nuomonei. Tuomet bus lengviau toliau tęsti ir argumentuoti savo nuomonę.

Sutikite ir tuomet įtikinkite

Bet kokio ginčo, pastebėjimo ar prieštaravimo metu verta sutikti su pašnekovo nuomone. Vien todėl, kad dažniausiai bent maža dalelė tiesos tenai būna. Antra priežastis, kodėl verta sutikti – taip tampate pašnekovo draugu. Sutinkate su jo pozicija ir tuomet jis ne taip stipriai priešinsis, jeigu jūs bandysite jam išsakyti ir pateikti savo poziciją.

Neleiskite pašnekovui išsakyti savo nuomonės

Jeigu pašnekovas nori išsakyti savo nuomonę tuo metu, kai jūs kalbate, neleiskite jam to padaryti. Mandagiai paprašykite, kad jis užduotų klausimą po to, kai jūs pabaigsite. Taip pat galite pabandyti nuspėti, ką jis norėjo pasakyti ir taip šiek tiek pakreipti savo poziciją. Tokiu būdų pašnekovas atvės, ne taip aštriai prieštaraus arba iš vis pamirš prieštaravimą.

Užduokite klausimus

Daug lengviau yra sužinoti, kodėl jūsų pašnekovas mano kitaip negu jūs, negu įrodyti savo poziciją. Todėl užduokite jam klausius, bandykite tai išsiaiškinti. Tai bus priimta daug draugiškiau negu bandymas patvirtinti savo nuomonę.  Klausimus dažnai galima pateikti taip, kad pašnekovas net nepajus, kaip priartėjo ir pritarė jūsų nuomonei.

Atsakykite į prieštaravimus iš anksto

Labai naudinga atsakyti į prieštaravimus dar prieš jų išsakymą. Visada galima apsvarstyti, kokie gali būti prieštaravimai, dažnai jie būna standartiniai. Taip sutaupysite daug laiko ir jėgų.

Šie maži patarimai padės efektyviau dirbti su prieštaravimais. Jais naudojamiesi, galėsite lengviau ir kokybiškiau išsakyti ir apginti savo nuomonę. Ginant savo nuomonę visada padeda pasitikėjimas, o jis atsiras tuomet, kai turėsite pakankamai nuomonę patvirtinančių šaltinių. Todėl domėkitės, plėskite savo akiratį ir prieštaravimus girdėsite vis rečiau.