Didžiausią aktyvumą smegenys pasiekia apytiksliai 20-25 metų, po šio amžiaus dauguma smegenų funkcijų pradeda palaipsniui lėtėti. Tai vyksta ne dėl organizmo senėjimo proceso, o dėl gyvenimo būdo pasikeitimo. Dauguma tokio amžiaus žmonių baigia studijas, pradeda gyventi savarankiškai, susiduria su daugybe problemų ir streso, didesnio užimtumo, pradeda rečiau naudoti protą, viską pakeičia monotoniški, mechaniniai veiksmai. Dar labiau smegenų veiklos silpnėjimą sustiprina bloga mityba, spiritiniai gėrimai, rūkymas ir kiti blogi įpročiai. Šiame straipsnyje aptarsiu įvairius būdus, kaip išlaikyti ir pagerinti smegenų veiklą.

Pieškite – piešimas stimuliuoja dešiniojo smegenų pusrutulio veiklą, ir ugdo kūrybinius įgūdžius. Net jeigu ir nemokate piešti, pieškite, nes piešiate ne tam, kad rodytumėte savo piešinius parodoje, o tam, kad ugdytumėte save.

Rašykite – net jeigu nesate autorius, rašykite, leiskite skleistis kūrybingumui. Galima pradėti rašyti dienoraštį ir stengtis išreikšti savo mintis. Tai ne tik lavins smegenis, bet paskatins psichologinį asmenybės augimą. Rašant įsijungia kritinis mąstymas, ugdomas analitinis mąstymas.

Sportuokite – sportas teigiamai veikia visą kūną, smegenys ne išimtis. Sportuojant smegenys geriau aprūpinamos krauju, o su juo ir naudingomis medžiagomis.

Smegenų šturmas (angl. brainstorming) – šis metodas padeda atrasti daug naujų idėjų, o taip pat stimuliuoja kūrybinį mąstymą. Tai puikus būdas kelti savo kūrybiškumą ir plėsti mąstymą.

Spręskite galvosūkius ir kryžiažodžius – puikus būdas užpildyti tuščias laiko spragas, kuris dar ir naudingas smegenims. Tai lavina kritinį, logini, analitinį mąstymą, gerina atmintį. Tai daug naudingesnis užsiėmimas negu žiūrėti televizorių.

Žaiskite šachmatais – vienas geriausių žaidimų, kuris lavina smegenis. Žaisdami šachmatais ugdysite loginį mąstymą, atmintį, gebėjimą koncentruoti dėmesį, bei daugelį kitų savybių.

Užduokite klausimus – kai užduodate klausimą, sau arba kam nors kitam, priverčiate smegenis ieškoti atsakymo. Jūsų smegenys analizuoja, svarsto, lygina įvairius variantus. Pradėkite domėtis viskuo, analizuokite stenkitės išsiaiškinti kas, kaip ir kodėl vyksta aplink jus, tai tikrai pagerins jūsų smegenų darbą.

Galvokite pozityviai, juokitės – pozityvus mąstymas iššaukia teigiamas emocijas. Kai esate geros nuotaikos, spinduliuojate teigiamas emocijas, kūne išsiskiria hormonai, kurie gerina mąstymo procesus. Neigiamos emocijos veikia visiškai atvirkščiai, todėl jų reikėtų vengti.

Venkite streso – nedidelės streso dozės gali teigiamai veikti organizmą, tačiau kai streso daug arba jis tęstinis, organizmas patiria žalą. Streso metu išskiriamas kortizolis, kurio perteklius žudo smegenų ląsteles, taip pat stresu sukeliama įtampa apsunkina kraujo patekimą į smegenis.

Kontroliuokite save – stenkitės kuo mažiau veiksmų daryti mechaniškai, taip pat neleiskite emocijoms valdyti jūsų elgesį. Jeigu nekontroliuojate savęs, reiškia tuo metu smegenys nėra aktyvios, kuo mažiau jos aktyvios, tuo labiau silpnėja jų veikla. Todėl stenkitės būti savo emocijų, minčių ir veiksmų šeimininku.

Medituokite – meditacija gerina, stiprina intelektą, mažina stresą, gerina smegenų veiklą. Be to, meditacija aktyvuoja už mąstymo greitį atsakingą smegenų dalį.

Vizualizuokite – žmogaus protas nesugeba atskirti įsivaizduojamų situacijų nuo realių. Todėl šią savybę galima puikiai išnaudoti, siekiant išplėsti savo mąstymo patirtį. Stenkitės kuo tiksliau įsivaizduoti tai, ką norite pasiekti, įgyvendinti ir pats protas jus ten nuves.

Kvėpuokite giliai – tai padidina deguonies kiekį kraujyje, kuris vėliau aprūpina deguonimi smegenų ląsteles. Todėl smegenys gali daug geriau funkcionuoti.

Diskutuokite – tai vienas iš paprasčiausių smegenų lavinimo užsiėmimų. Diskutuodami jūs stengiatės analizuoti, ieškoti tinkamų argumentų nuomonei pagrįsti arba paneigti, išreiškiate savo požiūrį. Visa tai priverčia smegenis dirbti aktyviau. Tačiau reikia stebėti, kad diskusija neperaugtų į ginčą, nes neigiamos emocijos pradės neigiamai veikti smegenis.

Keiskite savo įpročius – keičiant įvairius įpročius – pradedant nuo maršruto, aplinkos, mitybos keitimo, baigiant rašymo ar valgymo rankos pakeitimu – tarp smegenų ląstelių atsiranda nauji ryšiai, kas gerina smegenų veiklą.

Visada turėkite ką veikti – jeigu nieko neveikiate ir tai tampa įpročiu, jūsų protiniai gabumai palaipsniui mažėja. Todėl norint išlaikyti ir ugdyti smegenis, naudinga visada būti užsibrėžus tikslą ir jo siekti.

Klausykite klasikinės muzikos – daugelis tyrimo rodo, kad muzikos klausimasis daro teigiama poveikį dešinajam smegenų pusrutuliui ir pakelia emocinio intelekto lygį.

Miegokite pakankamai – sveikas miegas būtinas kiekvienam žmogui, o jo trūkumas gali neigiamai atsiliepti sveikatai ir smegenims. Miegant smegenys valosi nuo nereikalingų baltymų, ir kitu atliekų, atstato emocinius resursus. Miegas gerina ryšį tarp smegenų ląstelių, o tai labai svarbu mokymosi procesui ir atminčiai. Sveikas miegas turėtu trukti apie 7-8 valandas, organizmui naudingiausia eiti miegoti nuo 21-24h.

Skaitykite knygas – knygose yra daug informacijos, todėl knygų skaitymas plečią jūsų akiratį ir mąstymą, didina žodyną, raštingumą. Nėra būtina skaityti mokslines knygas, net ir skaitant paprasčiausius romanus ir į juos įsijaučiant puikiai stimuliuojamas dešinysis smegenų pusrutulis.

Valgykite sveikai – sveikas maistas naudingas organizmo sveikatai, smegenims ypač naudinga žuvis, daržovės, ankštiniai, kruopos, riešutai. Reikėtų vengti riebaus maisto bei saldumynų, nes nuo jų organizme pradeda kauptis riebalai, pakinta kraujagyslės, o tai apsunkina viso organizmo veiklą ir smegenų maitinimą.

Mokykitės – kuo daugiau naudojatės savo smegenimis ir sprendžiate įvairius uždavinius, analizuojate, įsimenate, tuo geriau funkcionuoja jūsų protas.