Labai dažnai pasitaikantis scenarijus: užsibrėžiami ambicingi tikslai, sudaromas nepriekaištingas planas, žmogus trykšta entuziazmu, bet dienos eina, o prie tikslo neartėjama. Tai puikiai parodo, kad viso to neužtenka, kad tikslas būtų pasiektas. Silpna motyvacija dažniausia nepasiektų tikslų priežastis. Žmonių nuo gimimo turinčių stipria motyvacija yra mažai, daug daugiau yra tinginių, nuleidžiančių rankas susidūrus su pirmais rimtesniais sunkumais. Gera žinia ta, kad motyvaciją galima ugdyti ir jeigu tam skirsite pakankamai dėmesio, dažniau pasieksite užsibrėžtus tikslus. Paanalizuokime kaip galime save motyvuoti.

Nepalikti sau kitos išeities

Pastatyti save į padėtį iš kurios yra tik viena išeitis, arba, tiksliau, į tokią situaciją, kurioje daryti tai, ką esate užsibrėžę būtų geriausia išeitis. Tokioje situacijoje, nesvarbu norėsite ar ne, jums reikės daryti tai, ką esate numatę. Vienas iš geriausių pavyzdžių – kareiviai, pastatyti tokią padėtį, kurioje nėra atsitraukimo galimybės, tokiu atveju yra tik 2 išeitys arba kovoti ir nugalėti arba mirti. Tokioje situacijoje kareiviai kovoja daug aršiau, nes tai gyvybės ar mirties klausimas. Gal ne į tokias griežtas, bet į aklavietes save statyti reikėtų, nes tai vienas iš stipriausių motyvacijos būdų. Pavyzdžiui, jeigu norite mesti rūkyti arba nustoti valgyti pyragaičius, galite su draugais ir pažįstamais sudaryti sutartį – kas pagaus jus rūkantį arba valgantį pyragaitį, gaus jūsų mėnesinį atlyginimą. Jeigu paliekate sau kitą išeitį iš situacijos, tai pasąmonėje įsitvirtina mintis, kad kas benutiktų, visada yra atsitraukimo galimybė. Ir jūs būtinai ja pasinaudosite, kai tik susidursite su pirmaisiais sunkumai. Dauguma žmonių nedrįsta imtis tokių griežtų priemonių. Iš kitos pusės būtent tai, kad nėra kitos išeities priverčia arba motyvuoja siekti didžiausių tikslų.

Sukurkite motyvuojančią aplinką

Pirmiausia savo aplinkoje reikėtų pakeisti žmones, su kuriais praleidžiate daugiausiai laiko. Atkreipkite dėmesį, ar jie jus palaiko ir skatina siekti užsibrėžtų tikslų bei patys siekia savųjų? O gal atvirkščiai, skundžiasi gyvenimu, ieško priežasčių, kodėl turėtų kažkas nepavykti, nors net nepabandė to atlikti. Keiskite aplinką, ieškokite motyvuotų žmonių ir nutraukite visus ryšius su nemotyvuotais, nes tiek vieni, tiek kiti jus veikia, tik vieni teigiamai, o kiti – neigiamai. Kalbant apie kabineto arba gyvenamosios patalpos aplinką, pirmiausia reikėtų pradėti nuo tvarkos. Kai aplinka yra tvarkinga, žmogaus nuotaika yra geresnė ir motyvacija dirbti taip pat didesnė. Taip pat patalpoje, kurioje praleidžiate daug laiko, galima pakabinti motyvuojančias tezes, paveikslus, nuotraukas. Bet kas, kas primena apie tikslą, padeda stebėti bei kontroliuoti jo procesą taip pat labai sveikintina. Tai gali būti planas, procesas, lenta su mintimis – bet kas, kas tik padeda, primena ir motyvuoja.

Pozityvumas

Nesvarbu kas atsitinka gyvenime ar kelyje link tikslo, reikia stengtis išlaikyti pozityvų ir optimistišką požiūrį. Neigiamas požiūris visada slegia, atima daug jėgų ir stipriai mažina motyvaciją. Lengviausias būdas išlikti pozityviam – keisti požiūri į situaciją. Pati situacija negali būti gera ar bloga, nes kiekvienas joje pamatys skirtingus aspektus. Todėl kiekvienoje situacijoje reikėtu ieškoti ko nors gero, nesvarbu kas tai būtų. Nepriklausomai nuo situacijos, daug lengviau ją išspręsti bus nusiteikus pozityviai, nes tokioje būklėje žmogaus smegenys veikia daug efektyviau. Net jeigu situacija yra be išeities, neigiamas požiūris nepadės, nes tokioje situacijoje nieko jau nebepadarysite, o neigiamas požiūris persikels į kitas sritis ir mažins jūsų motyvaciją ten. Stenkitės apriboti save nuo neigiamos informacijos, tokios kaip žinos, kur nėra nieko, kas jums būtų naudinga, o žalos pridaro tikrai daug. Į tai įeina ir niūrūs arba siaubo filmai, sunki ir neigiama muzika ir panašūs neigiamo požiūrio skatintojai.

Ieškokite įkvėpimo

Įvairūs informaciniai šaltiniai pateikti šiuolaikinėje rinkoje yra vienas iš paprasčiausių būdų pakelti savo motyvaciją. Tai – garso ir vaizdo įrašai, knygos, straipsniai, forumai, seminarai, praktiniai užsiėmimai ir daugelis kitų šaltinių, kurių daugėja kiekvieną dieną. Jeigu kada teko lankytis kokybiškame seminare arba perskaityti įkvepiančią knygą, tikrai pritarsite man, kad užplūsta begalinis energijos, motyvacijos, noro veikti jausmas. Kai nuslopsta motyvacija, susiraskite geriausių motyvacijos trenerių medžiagos, užsirašykite į jų seminarus arba praktinius užsiėmimus. Būtina įvertinti, kad įkvėpimas ir motyvacija iš tokio pobūdžio informacinių šaltinių yra trumpalaikė, todėl reikėtų pradėti veikti greičiau negu per 48 valandas, to tikrai pakaks žengti pirmuosius žingsnius ir tai pastūmės link jūsų tikslo. Visi šie šaltiniai ne tik motyvuoja, bet ir suteikia reikalingų žinių. Tačiau verta nepamiršti, kad jas reikia ne tik kaupti, bet ir naudoti.

Atrodyti sėkmingam

Tai tikrai paprastas būdas būti sėkmingu ir motyvuotu. Tai, kaip mes atrodome, rengiamės, daro įtaką ne tik aplinkiniams, bet ir mums patiems. Žmogus nesąmoningai perima savo išvaizdos savybes. Pavyzdžiui, gražiai prigludęs smokingas, tvarkinga šukuosena, nuvalyti batai, norim ar nenorim, pakeičia mūsų elgesį, mažų mažiausiai mes pasitempiame, jaučiamės energingesni, disciplinuoti, savimi pasitikintys. Tokios būsenos tikrai daug lengviau pasiekti savo tikslus. Visiškai kitaip elgiamės jeigu esame nesusišukavę, nesiskutę, nelygintais drabužiais – tokiu atveju dažniausiai kyla mintis, kad geriau manęs niekas nepamatytų, o pasitikėjimas savimi atsiduria žemiausiame taške. Todėl visa jūsų išvaizda, apranga, kvapas, šukuosena, nagai, laikysena turi parodyti, kad esate sėkmingas. Turite jaustis patogiai, solidžiai ir pakiliai.

Įsivaizduoti tikslą

Galvojimas apie savo tikslą dažnai sukelia teigiamas emocijas, o tai yra labai svarbu norint išlaikyti savo motyvaciją. Įsivaizduokite save toje situacijoje, kai jūsų tikslas jau pasiektas. Stenkitės, kad paveikslas taptų kuo tikslesnis, ryškesnis, gyvesnis. Geriausia įsivaizduoti, kai esate atsipalaidavę. Galima tiesiog patogiai įsitaisyti arba į pagalbą pasitelkti atpalaiduojančią muziką. Visa pratimo  esmė yra pradėti pavydėti sau. Jūs matote save gražų ir sėkmingą ir norite kuo greičiau tuo savimi tapti.

Veikimas

Kai tik nusistatote konkretų tikslą, reikia pradėti veikti. Svarbiausia apsispręsti su pirmuoju žingsniu, o schemoms, planams ir panašiems dalykams daug laiko neskirkite, tai tik stabdys ir mažins motyvaciją. Planą susidaryti reikia, bet svarbiausia, kad tai neužsitęstų, nes ilgai sudarinėjant planą tikslas gali likti tik svajone. Tuo labiau, retas planas veikia be priekaištų, gyvenimas nenuspėjamas, todėl neverta spėlioti, kas įvyks. Daug geriau imti ir veikti. Su kiekvienu įveiktu žingsneliu, sekantį žingsnį žengti bus daug lengviau. Pasiekti laimėjimai ir įveiktos kliūtys dar stipriau motyvuos. Taigi, nebandykite savęs apgauti slėpdamiesi už planavimo, imkite ir veikite, kol motyvacija dar neišblėso, taip ją dar daugiau stiprindami.