Efektyvumas yra svarbus bet kurioje gyvenimo srityje, ar tai būtų sveikata, verslas, santykiai, buitiniai darbai, fizinė forma ar bet kokia kita veikla. Efektyvumas lemia, kaip greitai judate tikslo link. Ir nesvarbu, kokioje srityje norime tapti efektyvus, pagrindinės taisyklės yra tos pačios.

Pirmoji taisyklė – išsikelti aiškias užduotis

Žmogaus galvoje nuolat kuriami planai, kyla naujos idėjos, priimami sprendimai. Ir tai yra puiku, nes tai yra pradinis impulsas veikti. Tačiau konkretiems veiksmams vien to nepakanka. Žmogaus turi aiškiai žinoti, ką ir kada daryti, priešingu atveju jis to nedarys. Todėl norėdami efektyviai judėti bet kokio tikslo link, žinokite, kokios užduotys turi būti atliktos ir kada. Pradėkite nuo užduočių sudarymo dienai, tai galima padaryti vakare arba ryte. Vėliau, įpratus daryti dienai, galima daryti ir ilgesnius planus, taip suplanuojant savaitę, mėnesį ar dar ilgesnį laikotarpį.

Antroji taisyklė – koncentruotis į vieną užduotį

Kiekviena užduotis reikalauja atitinkamo kiekio energijos. Ir kuo daugiau užduočių atliekate, kuo daugiau atsiranda dalykų, kurie nukreipia jūsų mąstymą, tuo mažiau energijos lieka atliekamai užduočiai. Taip pat pereinant nuo vienos užduoties prie kitos ir perjunginėjant savo dėmesį, sunaudojama daugiau energijos nei dirbant ties viena užduotimi. Susikoncentravus į vieną užduotį ir pašalinus visus trukdžius, maksimaliai įsitraukiama į procesą ir jis vyksta daug greičiau, randami geresni sprendimai. Daug efektyviau užduotis atlikti paeiliui, o ne visas iš karto.

Trečioji taisyklė – kuo daugiau suplanuosite, tuo daugiau spėsite

Žmogus mėgta atidėlioti darbus, jeigu turi tokią galimybę. Prisiminkite savo studijų laikus, kas jaunesnis – savo elgesį mokykloje. Juk pasiruošimus kontroliniams ir sesijoms atidėdavote paskutinei akimirkai, nes tam tikrai nereikia tiek daug laiko, kiek yra skirta. Lygiai tas pats vyksta ir gyvenime –  jeigu jūsų užduotys užima nedidelę laiko dalį, tuomet jas atidedate ir veikiate ką nors nenaudingo. Susiplanavus daugiau užduočių, laiko tingėti ir užsiimti nenaudinga veikla nelieka, o tai pakelia efektyvumą.

Ketvirtoji taisyklė – neapkraukite galvos

Kuo daugiau žmogus laiko atmintyje, tuo mažiau efektyvus jis yra. Pirmiausia, tai eikvoja energiją, nes apie dalykus esančius galvoje nuolat mąstoma. Taip pat tai nukreipia dėmesį nuo atliekamos veiklos. Daug efektyviau yra viską užsirašyti į darbotvarkę: tai gali būti telefonas, kompiuteris, net lapelis, svarbu, kad tai būtų patogu ir greitai pasiekiama. Tuomet nereikės rūpintis, ką ir kada reikia padaryti. Pabaigus vieną užduotį pasiimsite užrašus ir pasitikrinsite, ką reikia daryti toliau. Jeigu tai užduotis, kurią reikia padaryti konkrečiu laiku, galite nusistatyti garsinį priminimą. Tokiu būdu galėsite pamiršti ir nieko nelaikyti galvoje, taip visiškai susikoncentruodami į esamą veiklą. Taip pat būsite ramus, kad kas nors netyčia nepasimirš, nes laikant informaciją galvoje,  yra didesnė tikimybė, kad iš vis pamiršite ką nors padaryti, o tai vėl neigiamai veiks efektyvumą.

Penktoji taisyklė – planavimas

Veiklos efektyvumas priklauso ne tik nuo to, kiek pastangų į ją įdedama. Juk dažnai pasitaiko, kad žmogus dirba, įdeda daug pastangų, bet link norimo rezultato juda labai lėtai arba iš vis nejuda. Tokiu atveju problema yra netinkami veiksmai. Tam, kad taip nenutiktų, prieš pradedėdami kažką daryti,  išanalizuokite, kokie veiksmai geriausi, suplanuokite juos ir, jeigu įmanoma, įsitikinkite, kad atlikus visus veiksmus, norimas rezultatas bus pasiektas. Visada naudinga skirti laiko planavimui, tai sutaupys daug laiko ir energijos.