Ilgalaikis stresas gali labai neigiamai atsiliepti sveikatai. Todėl būtina išmokti atsipalaiduoti net labai įtemptose situacijose. Išmokus valdyti stresą, gyvenimas taps paprastesnis, lengviau valdysite gyvenimiškas situacijas, būsite geresnės nuotaikos, sveikesni. Kiekvienas retkarčiais patiriame stresą, tačiau yra žmonių, kurie jį jaučia nuolat ir, tikėtina, kad jie nežino, kaip atpalaiduoti savo kūną ir protą. Jūsų organizmas pats savarankiškai stengiasi atstatyti pusiausvyrą, kuri dingsta atsiradus stresui. Tačiau jeigu stresinėje situacijoje esate ilgesni laiko tarpa, jūsų kūnas pavargsta ir praranda šią savybę. Norėdami išlikti psichiškai ir fiziškai sveiki, turite mokėti valdyti stresą, kad jis neatneštų žalos. Sekantys patarimai padės jums atsikratyti streso ir jo pasekmių.

Atsipalaidavimas

Stresas yra įtampa ir norint jos atsikratyti, reikia veikti priešingai. Vienas iš tokių veiksmų, padėsiantis suvaldyti stresą, yra atsipalaidavimas. Atsipalaiduoti galima įvairiai: klausytis ramios muzikos, gulėti šiltoje vonioje, skaityti knygą, gaminti maistą, piešti, bendrauti su draugais. Tinka bet kas, kas tik jums padeda atsipalaiduoti, nes taip apsisaugosite nuo streso ir sumažinsite jo padarytą žalą. Atsipalaidavimas yra vienas iš svarbiausių streso valdymo aspektų, todėl straipsnyje dar ne kartą minėsiu įvairius atsipalaidavimo būdus.

Meditacija

Meditacija yra neatskiriama indiškų ir budistiškų tradicijų dalis. Daugelis žmonių, užsiimančių meditacija, skatina ir dvasines vertybes. Tačiau net jeigu nesate linkęs į dvasines praktikas, vis tiek galite naudoti meditaciją savo kasdieniniame gyvenime. Meditacijoje nėra nieko neįprasto – tai yra gilaus atsipalaidavimo technika, kuri, ilgalaikėje perspektyvoje, gali atnešti naudą jūsų organizmui. Kad išmoktumėte medituoti, nebūtinas mokytojas, šiais laikais yra pakankamai literatūros ir medžiagos, kuria naudojantis galima išmokti medituoti savarankiškai.

Treniruotės

Sportas yra naudingas ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Fiziniai pratimai atpalaiduoja jūsų raumenis, išlaisvina endorfinus, reguliuoja streso hormonus, padeda geriau išsimiegoti. Labai svarbu, kad treniruotės būtų reguliarios. Nesvarbu, kokie tai fiziniai pratimai – joga, bėgiojimas, plaukimas, važinėjimas dviračiu, krepšinis, futbolas ir daugelis kitų, jie visi padeda mažinti stresą. Reguliariai sportuojant turėsite daugiau energijos, kuri padarys jūsų emocinę būseną pastovesnę.

Masažas

Kai kurios masažo rūsys labai gerai atpalaiduoja kūną ir sumažina streso hormonų kiekį organizme. Be atpalaiduojančio poveikio masažas mažina kraujo spaudimą ir gerina miegą. Siekiant sustiprinti masažo efektyvumą, galima naudoti aromatinius aliejus. Eteriniai aliejai patenka į kraują ir padeda nuraminti protą, sumažina stresą ir pagerina miegą.

Vizualizacija

Stresą galima sumažinti naudojanti savo vaizduote. Žmogus vizualizuoja kasdien, tačiau dažnai tos vizualizacijos ir scenarijai turi negatyvų atspindį. Norėdami išvengti streso, turėtumėte daryti visiškai priešingai, t. y., įsivaizduoti save ramioje ir malonioje aplinkoje, kur galite jaustis atsipalaidavęs. Vizualizacijų kontrolės technika padės apsisaugoti nuo streso visur ir visada. Jūs nesunkiai galėsite sumažinti įtampą ir stresą. Visada užplūdus neigiamoms, įtampą keliančioms emocijoms, vizualizacijos būdu reikia stengtis jas pakeisti į teigiamas ir malonias.

Muzika

Streso mažinimas naudojant muzikinę terapiją daug kam pažįstamas ir naudojamas. Tačiau čia reikėtų atkreipti dėmesį, kad ne visa muzika veikia atpalaiduojančiai. Jums reikėtų rinktis būtent tą muziką, kuri yra maloni jums, nes į skirtingus muzikos stilius kiekvienas reaguoja skirtingai. Tai kas gali būti malonu vienam, kitą gali stipriai erzinti. Raminančios muzikos klausymas gilina kvėpavimą ir didina laimės hormonų išsiskyrimą, kurie padeda pagerinti nuotaiką.

Gilus kvėpavimas

Ar kada nors atkreipėte dėmesį, kas atsitinka jūsų kvėpavimui, kai esate stresinėje situacijoje? Kvėpavimas tampa negilus ir greitas. Todėl, norėdami sumažinti stresą ir išlikti ramus, turite išmokti gilaus kvėpavimo technikos. Gilus kvėpavimas, be streso ir įtampos mažinimo, turi daug kitų privalumų mūsų sveikatai, nes kūnas geriau aprūpinamas deguonimi. Naudodami gilaus kvėpavimo pratrimus, per labai trumpą laiką sumažinsite streso lygį ir pakelsite sau nuotaiką.

Aromaterapija

Daugelis eterinių aliejų, augalų pasižymi streso mažinimo savybėmis. Levanda ramina ir atpalaiduoja, bergamotės, apelsino ir mandarino eteriniai aliejai mažina nervinę įtampa ir stresą. Galite naudoti aromatinę lempą –  tiek darbe, tiek namuose.  Aliejų naudojimas taip pat labai įvairus: juos galima paprasčiausiai kelis kartus įkvėpti, įlašinti kelis lašelius į vonią, naudoti masažuojant.

Afirmacijos

Tai dar vienas būdas, kuris gali padėti įveikti stresą. Afirmacijos – tai įvairios frazės, kurių paskirtis yra įteigti savo sąmonei ir pasąmonei tam tikrą nuostatą, teiginį, būseną. Dažnai tai dar vadinama saviįtaiga. Kartodami teigiamas frazes galite sau įteigti, kad gyvenate ramų harmoningą gyvenimą. Reikėtų žinoti, kad afirmacijos būtinai turi būti suformuluotos teigiama forma, nes žmogaus pasąmonė nesupranta neiginių. Afirmacijas kartoti mintyse galima visur, net kavinėje, laukiant kol jums atneš patiekalus.

Humoras

Juokas yra vienas paprasčiausių ir efektyviausiu būdų sumažinti stresą. Kai žmogus juokiasi, jo organizme mažėja streso hormono kortizolio ir didėja endorfino kiekis. Taip pat didėja deguonies įsisavinimas, stimuliuojama širdis, plaučiai ir kraujotaka, stiprėja imunitetas. Humoras taip pat turi ir psichologinę naudą, jis padeda įžvelgti kažką teigiamo, todėl mintys tampa pozityvesnės, gerėja nuotaika.

Šitie būdai padės jums valdyti stresą. Galima naudoti visus priklausomai nuo situacijos arba išsirinkti kelis labiausiai patinkančius ir tinkančius jūsų gyvenimo būdui. Tapsite atsparesnis stresinėms situacijoms, o tai padės jums pasiekti geresnių rezultatų ir gyventi harmoningesnį gyvenimą.