Emocinė būsena daro daug didesnę įtaką žmogaus elgesiui negu gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Emocinė būsena lemia kaip bendraujame su aplinkiniais, kaip efektyviai mąstome, dirbame, imamės veiksmų ir, galiausiai, kaip jaučiamės. Dauguma žmonių galvoja, kad emocinę būseną sukuria įvykiai, nuovargis ir kiti aplinkos veiksniai. Ir tai yra tiesa, bet tik tuo atveju, kai žmogus pasiduoda aplinkos įtakai ir visiškai nekontroliuoja proceso. Šį procesą gali kontroliuoti kiekvienas ir kiekvienas gali pasiekti geriausią emocinę būseną, kuri padės gyventi efektyviau.

Pirmas būdas, kuris padės pakeisti savo būseną – kūno valdymas. Kūnas atspindi žmogaus būseną. Nusiminęs, prislėgtas, nepasitikintis žmogus savo būseną parodo susikūprinimu, nuleista galva, apribotais judesiais, sunkiu kvėpavimu. Jeigu žmogus laimingas, energingas, pasitikintis, jis bus su šypsena, pasitempęs, išsitiesęs, jo kvėpavimas bus ramus tolygus. Šis principas veikia ir atvirkščiai. Keičiant kūno padėtį, mimiką, keičiasi ir emocinė būsena. Taigi, jeigu jaučiatės blogai, neefektyvūs, darykite šiuos fizinius pratimus:

  • kelis kartus giliai įkvėpkite;
  • padarykite nedidelę mankštelę: šuoliukai, pritūpimai, tempimo pratimai…;
  • papurtikyte visą kūną;
  • įsitempkite, pabūkite tokioje padėtyje 2–3 sekundes ir atsipalaiduokite.

Šie pratimai padės pašalinti esamą neigiamą arba neaktyvią būseną. Toliau galima pradėti kurti žvalią, laimingą ir efektyvią būseną. Pavyzdžiui taip:

  • jūsų laikysena turi būti teisinga: pečius atloškite atgal, krūtinę ir smakrą pakelkite į viršų;
  • nusišypsokite ir išlaikykite šypseną;
  • garsiai sušukite ką nors motyvuojančio ir parodykite nugalėtojo gestą (pakelkite rankas į viršų, pašokite arba kitą jums tinkantį).

Kitas būdas – pakeisti vidinį balsą ar istoriją. Įsiklausykite į savo vidinį balsą, gal jis nuolat kartoja, ką nors negatyvaus. Gali būti, kad vis prisimenate ir galvojate apie nemalonų įvykusį praeityje, o gal dar net neįvykusį. Pavyzdžiui, nemalonų pokalbį gatvėje arba būsimą pokalbį su vadovu. Kol šis balsas suksis galvoje, neigiama būsena garantuota. Norint pakeisti situaciją, reikia pakeisti šį balsą. Tai galimą padaryti niūniuojant kokią nors patinkančią ir nuotaiką pakeliančią dainą, įsivaizduojant ką nors linksmo. Atsipalaiduokite ir naudodamiesi vaizduote prisiminkite geriausius jūsų gyvenimo etapus, buvusius ir būsimus, pasistenkite kuo geriau į juos įsijausti.

Kraštutiniu atveju galima naudoti trečią būdą – leisti emocijoms išeiti. Jeigu jaučiate, kad nebeturite jėgų sulaikyti neigiamas emocijas, tuomet geriausia paleisti šias emocijas ir nesistengti jų laikyti savyje. Jeigu norite verkti – verkite iš visos širdies, kad tai nuplautų visą skausmą. Jeigu viduje jaučiate begalinį pyktį, paimkite pagalvę ar kitą jums tinkamą daiktą ir išliekite ant jo visą pyktį. Daug geriau išlieti jį į pagalvę negu užgauti niekuo nekaltą žmogų, netyčia pasitaikiusį jūsų akiratyje. Prisiminkite, kad emocijų išliejimas turi būti apgalvotas. Jeigu verkiate, tai ne darbe, o namuose, jeigu išliejate agresiją, tuomet į pagalvę, o ne į žmogų. O dar geriau pasistengti, kad iki tokių kraštutinumų neprieitumėte. Jeigu naudosite prieš tai aptartus būdus, tuomet susikaupusių emocijų išlieti nereikės.

Ne mažiau svarbu pakeisti požiūrį į aplinkos veiksnius. Kiekvienoje situacijoje galima rasti tiek neigiamų, tiek neigiamų aspektų. Nuo to, į kuriuos aspektus koncentruojatės  priklausys jūsų emocinė būsena. Jeigu iškilusiose problemose matote problemas, galvojate, kad gyvenimas jus skriaudžia, tuomet geros būsenos tikėtis neverta. Tačiau  jeigu į problemą žiūrite  kaip į galimybę patobulėti, įveikti save, nugalėti, tuomet jūsų būsena bus visiškai kitokia. Jeigu jums einant pradėjo lyti lietus, pykti beprasmiška, pasislėpkite nuo lietaus arba susitaikykite su tuo, kas vyksta ir vaikiškai šokinėkite per balas bei džiaukitės lietumi. Nebijokite pasijuokti iš savęs ir iš aplink jus vykstančių įvykių, ieškokite juose ko nors gero, motyvuojančio ir suteikiančio jėgų.

Būseną galima keisti akimirksniu. Kai jūsų nuotaika bloga, nėra motyvacijos ar energijos, nieko nenorite daryti, tiesiog pakeiskite savo būseną ir viskas pasikeis. Išmokite keisti savo būseną ir jums bus daug lengviau kontroliuoti veiksmus.