Ar pastebėjote, kad didžioji dauguma žmonių nuolat kaltina aplinkybes, kuo nors skundžiasi, teisinasi? Stebint tai iš šalies gali susidaryti įspūdis, kad jie yra nuskriaustos aplinkybių aukos. Jie kenčia, jaučiasi bejėgiai, kratosi atsakomybės už situaciją. Tačiau aplinkybės skriausti negali. Jos tiesiog susiklosto, jų neįmanoma kontroliuoti, tačiau galime pakeisi savo reakciją į jas. Ir šioje vietoje išsiskiria dvi pozicijos: a) aukos, kuri galvoja, kad aplinkybės ją skriaudžia, ji nieko negali pakeisti ir b) valdytojo, kuris prisiima atsakomybę už tai, kas vyksta jo gyvenime ir keičiasi pats, kad pasiektu savo tikslus, nepriklausomai nuo aplinkybių.

Aukos pozicija pasirenkama kaip gynybinė pozicija. Niekam nepatinka būti kaltu, todėl daug lengviau atsakomybę numesti kitiems arba aplinkybėms. Tuomet žmogus jaučia atsipalaidavimo būseną ir ramybę. Ši būsena maloni ir gera, tačiau ji kainuoja labai daug, nes toliau žmogus nesiima jokių veiksmų, kad ką nors pakeistų, o tai reiškia, kad problemos lieka neišspęstos. Norint išspręsti problemas, reikėtų pakeisti aukos poziciją į valdytojo, o tai galima pasiekti tokiais būdais:

Nustokite kaltinti aplinkinius ir aplinkybes

Pats svarbiausias žingsnis, norint nebebūti auka – nustoti kaltinti. Jeigu susiduriate su kokiomis nors problemomis arba sunkumais, nepradėkite kaltinti visko, ką matote ar įsivaizduojate (žmonės, daiktai, oro sąlygos, ekonominė situacija…). Visada reikia prisiminti, kad kaltindami kitus problemos neišspręsite. Ką nors apkaltinę jausitės geriau, tačiau problema taip ir liks neišspręsta.

Raskite tikrąją problemos priežastį

Norint išspręsti problemą arba sunkumus būtina rasti tikrąją priežastį. Kas nutiko? Kodėl taip atsitiko? Užduokite labai daug klausimų „Kodėl“ ir raskite pagrindines įvykio ar aplinkybių priežastis. Svarbiausia negalvokite, kad tai buvo kieno nors kaltė.

Raskite sprendimą, kuris priklauso nuo jūsų

Suradę priežastis, kurios lėmė esamą situaciją, nustatykite, ar galite kontroliuoti situaciją. Reikia išsiaiškinti, ar galima pakeisti situaciją savo jėgomis. Jeigu to padaryti neįmanoma, nebijokite to pripažinti ir suprasti, kad koncentracija į tokias problemas yra tuščias laiko gaišimas. Tačiau daugeliu atvejų situaciją pakeisti galima. Tada reikia išanalizuoti situacijos atsiradimo priežastis ir rasti galimus problemos sprendimus. Sprendimai turi priklausyti tik nuo jūsų.

Imkitės veiksmų

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus žingsnis – imtis veiksmų. Neatidėliokite problemos sprendimo, darykite viską iš karto, kol nepamiršote savo sprendimo. Viena yra žinoti, kaip spręsti problemą ir visiškai kitą – ją išspręsti.

Gyvenime niekas nevyksta taip, kaip norėtųsi. Net ir neturėdami didelių ambicijų, neišvengiamai susiduriate su įvairiomis problemomis ir sunkumais, ką jau kalbėti apie tuos, kurie siekia ambicingų tikslų – jų problemų ir sunkumų skaičius daug didesnis. Nuo gyvenimiškos pozicijos pasirinkimo priklausys, ar išspręsite savo problemas. Priimti sprendimai ir jų įgyvendinimas nulems rezultatus: žmogaus savijautą, santykius, finansinę situaciją ir karjerą. Kuo jūs norite būti: auka ar valdytoju? O kuo esate šiuo metu? Svarbiausia, neapgaudinėti savęs, stebėkite kaip bendraujate, reaguojate į problemas ir sunkumus, nenumatytus atvejus ir prisiminkite – daugiau ar mažiau, viskas priklauso tik nuo jūsų.