Koks žmogus yra visada patenkintas savimi? Tokio turbūt nėra. Ir tai normalu, nes augimas – vienintelė sveiko gyvenimo būsena. Jausdamas asmeninį progresą žmogus gali gyventi sėkmingą gyvenimą. Kas gi trukdo žmogui taip gyventi? Atsiras tokių žmonių, kurie sakys, kad jiems gyvenimą „gadina“ tėvai, viršininkas, vyras, žmona, kolegos, kaimynai, valdžia, ekonominė situacija. Aplinkinius galima kaltinti (kaip labai daug kas ir daro). Tačiau tik teoriškai, nes tai visiškai nepadeda išspęsti problemų. Už viską atsakingas yra pats žmogus ir didelę dalį jo nesėkmių lemia žalingi įsitikinimai.

Kiekvienas žmogus turi didesnį ar mažesnį rinkinį įsitikinimų apie gyvenimą. Ne visi šie įsitikinimai yra teisingi. Tai reikia suprasti ir pripažinti, visi gali klysti. Buvo laikai, kai žmonės galvojo, kad žemė yra plokščia arba kad ligos yra prakeikimai, bausmės iš aukščiau ir pan. Dabar visi žinome, kad tai netiesa. Todėl negalvokite, kad visas jūsų suvokimas ir įsitikinimai yra teisingi.

Kitas žingsnis – surasti savo žalingus įsitikinimus. Nagrinėkite savo gyvenimiškas situacijas ir klauskite savęs: Kodėl kažko nedarau/neturiu?, Kodėl situacija yra tokia?. Pakankamai dažnai užduodami šiuos ir panašius klausimus rasite žalingus įsitikinimus.

Keli pavyzdžiai:

Nepradedate savo verslo, nes esate įsitikinęs, kad:

  • esate negabus, kiti gali tai padaryti, bet tik ne jūs;
  • dabar ekonominė krizė ir nėra tinkamas laikas;
  • negalima klysti;
  • reikia didelių investicijų.

Neprieinate užkalbinti merginos, nes esate įsitikinęs, kad:

  • mergina į jus žiūrės tik tuomet, kai turėsite lamborghini;
  • kiekviena užkalbinta mergina turi pulti jums į glėbį;
  • turite būti sportiškas norėdamas kalbėtis su mergina.

Neturite pinigų, nes esate įsitikinęs, kad:

  • sąžiningai neįmanoma daug uždirbti;
  • turėti daug pinigų pavojinga;
  • pinigai tolina nuo dvasingumo.

Tiesiog analizuokite ir užsirašinėkite įsitikinimus, kurie trukdo pasieti norimus tikslus. Šiame etape nedarykite jokių išvadų, kurios juos patvirtintų ar paneigtų. Pradžioje bus sunkiau pastebėti šiuos įsitikinimus, bet vėliau juos pastebėsite lengviau. Labai patogu juos suskirstyti į sritis: santykiai, sveikata, finansai…

Kiekvienas gimsta su švaria sąmone, bet bėgant laikui ji prisipildo faktų, teorijų, nuomonių, patirčių. Visas šias žinias žmogus gauna pirmiausia iš tėvų, vėliau mokykloje, iš draugų, filmų ir televizijos, knygų ir interneto bei savo asmeninės patirties. Vėliau, remiantis visu surinktu bagažu, formuojasi principai ir įsitikinimai. Šis procesas tęsiasi visą gyvenimą. Svarbu, kad šis procesas vyktų sąmoningai. Niekas nenori pripažinti, kad dauguma įsitikinimų yra primesti aplinkinio pasaulio. Dirbdami su įsitikinimų sąrašu pamastykite kada, kaip ir kodėl atsirado šie įsitikinimai.

Na ir paskutinis žingsnis – pakeisti žalingus įsitikinimus naudingais. Net nesvarbu, ar pritariate šiems naudingiems įsitikinimams, vis tiek užrašykite juos. Kai suformuluosite naudingus įsitikinimus, reikia jais patikėti. Vienas iš geriausių būdų tai padaryti – surasti kuo daugiau tai patvirtinančių atvejų bei šaltinių. Prisiminkite, kaip kam nors kažką įrodinėjote ir lygiai taip pat stenkitės sau įrodyti naująjį įsitikinimą. Užtvirtinti naujus įsitikinimus galite naudodami afirmacijų metodą. Dažnai juos kartokite užtikrintu balsu. Tokiu būdu įsitikinimas įsirašys į pasąmonę ir pradės veikti automatiškai.

Niekas nėra apsaugotas nuo žalingų įsitikinimų. Bet kiekvienas gali juos rasti ir pakeisti naudingais. Tokiu būdu jie netrukdys tobulėjimui ir tikslų siekimui, o atvirkščiai, padės ir jūsų gyvenimas pakils į visiškai kitą lygį. Visada savęs klauskite: „Kokie įsitikinimai mane stabdo?“, „Kodėl elgiuosi būtent taip?“ ir drąsiai keiskitės.