Patiklumas – žmogaus savybė lemianti tai, kad priimdamas informaciją, žmogus nenaudoja kritinio mąstymo ir neanalizuoja. Patiklus žmogus yra nuolat pasiruošęs tikėti kito žmogaus ar žmonių grupės žodžiu, pažadu, poelgiu.

Patiklus žmogus priima visą informaciją jos neatsirinkdamas ir neanalizuodamas. Pačiam žmogui tai labai nepalanku, nes neišvengiamai jis bus dažnai apgaudinėjamas, patirs žalą ir aplinkiniai stengsis juo pasinaudoti. O apgaudinėjamas žmogus galvos, koks blogas yra aplinkinis pasaulis. Pasaulis nėra nei geras nei blogas, viskas priklauso nuo požiūrio. O jeigu šiame pasaulyje jaučiatės negerai, didelė tikimybė, kad viso to kaltininkas esate pats.

Patiklūs žmonės renkasi lengvesnį kelią. Jie negalvoja, neanalizuoja, nesiima jokių priemonių, kad patvirtinti išgirstą, pamatytą teiginį ar veiksmą. Tokiu atveju bet kas, ką jie pamato ar išgirta jiems tampa tiesa su kuria jie gyvena ir visomis to pasekmėmis. Patiklus žmogus nesąmoningai permeta atsakomybę už vykstančius neigiamus padarinius tam žmogui, kuriuo patiki. Patiklūs žmonės tampa priklausomi nuo tų, kuriais pasitiki, todėl aplinkiniai gali jais manipuliuoti. Daug išmintingiau yra savarankiškai analizuoti ir tikrinti gaunamą informaciją.

Ne visada reikia žiūrėti į kiekvieną žmogų įtariai. Patiklumas yra neigiama savybė, bet yra panaši teigiama – pasitikėjimas. Be pasitikėjimo negalėtų egzistuoti jokie santykiai. Šeima, draugystė – pastatyti ant pasitikėjimo. Tačiau šis pasitikėjimas neatsiranda iš niekur. Tai ilgas procesas, kurio metu formuojasi pasitikėjimas. Dažniausiai negalima sakyti, kad pasitikite žmogumi, kurį pirmą kartą sutikote gatvėje, nebent tai būtų žmogus, kurio gera reputacija jį stipriai aplenkė. Kitu atveju pasitikėjimą reikia užsidirbti, o jis užsidirbamas tik sąžiningu elgesiu.

Norint pasitikėti aplinkiniais, pirmiausia reikia pasitikėti savimi. O pasitikėjimas savimi prasideda nuo atsakomybės prisiėmimo už tai, kas vyksta su jumis.  Tokiu būdu žmogus pats tampa savo gyvenimo šeimininku, o aplinkiniai užima jiems deramą vietą. Taip mus supa daug mums labai svarbių žmonių, bet svarbiausi visada esame patys sau. Meilė aplinkiniams prasideda nuo meilės sau, negalime mylėti aplinkinių nemylėdami savęs. Kai žmogus pasitiki savimi jis pasitikėjimą išnaudoja kaip spaudimą, apribodamas aplinkinių laisvę juo manipuliuoti. Visi supranta, kad šiuo žmogumi sunku manipuliuoti, jis per daug apdairus, o jeigu ir pavyks jį apgauti, tai bus paskutinis kartas, nes daugiau su šiuo žmogumi paprasčiausiai neturėsite reikalų. Žmogus, kuriuo sunku manipuliuoti nuolat analizuoja gaunamą informaciją, ją tikrina, patvirtina arba atmeta, nes jis pats žino, kad tik nuo jo sprendimo priklauso jo tolimesnė ateitis.

Žmogus turi savybę keistis, todėl užmigti neverta ir logika bei analizės filtras turi veikti nuolat. Tas pats žmogus skirtingose situacijose ir skirtingomis aplinkybėmis gali pasielgti skirtingai. Žmogus gali ilgus metus būti šalia ir elgtis sąžiningai, užsitarnauti pasitikėjimą, tačiau pasikeitus aplinkybėms (pavyzdžiui finansinei situacijai, įvykus naujai pažinčiai ar net perskaičius knygą) žmogaus mąstymas gali visiškai pakeisti;  tada pasikeis jo požiūris į jus ir elgesys.

Jeigu patiklumas nuolat jums kišą koją ir gadina gyvenimą, reikėtų susimąstyti. Negali visi aplinkui būti kalti, dažniausiai yra visiškai priešingai. Jeigu ne kartą buvote apgautas ir kiti naudojosi jūsų patiklumu ir geraširdiškumu, būkite atidesnis bendraudamas ir stenkitės save kontroliuoti. Nepasitikėkite kiekvienu, kas jumis susidomėjo ar parodė kokį nors draugiškumo gestą. Tikrą draugystę visada patikrina laikas ir sunkūs išbandymai, juk tikrą draugą pažinsite nelaimėje. Naujiems žmonėms neatsiverkite iš karto, darykite tai palaipsniui, lygiai tiek, kiek yra saugu, tai yra nepateikiant jokios informacijos, kuri gali jums stipriai pakenkti. Ypač atsargiai elkitės su pinigais, juk ne veltui sakoma: „Norite prarasti draugą, paskolinkite jam pinigų“. Neskolinkite jų kiekvienam, kuris tik paprašo arba, jeigu skolinate, tai tik tokią sumą, kurios negaila prarasti ir galvokite, kad taip paremiate, padedate tam žmogui. Patiklumas – tai analizės ir savikontrolės trūkumas. Kontroliuokite save, neleiskite emocijoms užgožti mąstymo, analizuokite ir apmąstykite, visą gaunamą informaciją ir savarankiškai priimkite sprendimus, neleiskite kitiems priimti sprendimus už jus. Pasaulis yra be galo įvairus, yra gerų žmonių, bet taip pat yra ir blogų, prieš pasitikint verta išsiaiškinti, kuris iš jų stovi prieš jus.

Tik vienas žmogus gali pakeisti tai kas vyksta su jumis. Ir tą žmogų Jūs kiekvieną dieną matote veidrodyje. Nuo jūsų sprendimų priklauso tai, ką turėsite rytoj ir tik jums spręsti, ar žmogus vertas pasitikėjimo ar ne. Manau, bet kuriuo atveju jis savo pasitikėjimą turi užsidirbti. Nepasitikėjimas kitu žmogumi nereiškia, kad jūs turite su juo bendrauti atsargiai, per daug uždarai ar nedraugiškai. Jūs tiesiog turite atidžiau analizuoti visą priima informaciją ir šiek tiek kontroliuoti savo žodžius.