Geras miegas svarbus kiekvieno žmogaus gyvenime, kadangi miegas tiesiogiai veikia savijautą ir sveikatą. Žmogus pramiega beveik trečdalį savo gyvenimo, todėl norint, kad miegas darytų teigiamą įtaką savijautai, jam reikia skirti daug dėmesio. Nuotaika, energijos lygis, sveikata, grožis, koncentracija, darbingumas – visa tai priklauso nuo miego kokybės.

Ar tikrai reikalingas miegas?

Galima rasti įvairių straipsnių, kuriuose patariama, kaip sutrumpinti miego trukmę net iki 2-3 valandų per parą. Ten taip pat minima, kad dienos metu užėjus stipriam mieguistumui, reikia nugalėti save, užsiimti kokiais nors darbais ir noras miegoti dings savaime. Nuo miego atlikusį laiką galima produktyviai išnaudoti. Šių straipsnių autorių manymu, miegas yra pervertinamas ir jam nereikia skirti 7-9 valandų per parą.

Tiesos straipsniuose yra, pripratinti organizmą miegoti po 2-3 valandas tikrai galima. Tik klausimas, ar organizmas bus jums už tai dėkingas. Dažniausiai jis gindamasis pateiks jums nelauktų siurprizų. Pirmiausia bus sunku susikaupti ir visi darbai taps sunkiai įveikiami. Taip, laiko turėsite daugiau, bet ir darbams turėsite skirti daug daugiau laiko, nes jūsų produktyvumas sumažės. Susilpnės mąstymas, kūrybiškumas. Sunkiau valdysite kūną, labiausiai nukentės koordinacija. Tapsite jautresni, dažniau jausite stresą, pyktį ir susierzinimą. Sutriks organizmo funkcijos, dėl ko kils įvairios ligos. Taigi matome, kad stipriai sumažinę miego trukmę pridarytume daugiau žalos negu naudos. Todėl prieš atliekant tokius eksperimentus reikėtų gerai pagalvoti.

Teisingo miego taisyklės

Daugumai žmonių kokybiškas miegas reiškia 7-9 valandas miego. Kaip ir visur gyvenime, čia taip pat yra išimčių – kiekvieno organizmas skirtingas, todėl pasitaiko ir tokių, kuriems užtenka 4-5 valandų miego. Miego trukmei įtaką gali daryti stiprūs fiziniai arba emociniai apkrovimai. Didelę reikšmę turi laikas, kuriuo einame miegoti – patartina miegoti eiti iki vidurnakčio, geriausia dešimtą valandą vakaro. Kokybiškiausio miego valandos yra nuo vienuoliktos valandos vakaro iki ketvirtos valandos ryto, miegas šiomis valandomis naudingas grožiui ir sveikatai.

Miego drabužiai netūrėtų trukdyti. Pirmenybę reikėtų teikti lengviems, nevaržantiems naktiniams drabužiams. Pats geriausias variantas – miegoti nuogam. Oda lengvai kvėpuoja, niekas nemaišo, nevaržo. Nekalbant apie tai, kad tai labai patrauklu (jeigu miegate ne vienas).

Lova turi asocijuotis su miegu, seksu ir ramiu poilsiu. Nereikėtų lovos paversti darbo, skaitymo, valgymo kampeliu. Kitas svarbus dalykas – lova turi būti patogi. Svarbu kokybiškas čiužinys, lengvai praleidžiantis orą, aukšto elastingumo, ortopedinis, pritaikytas pagal kūno svorį. Tas pats galioja pagalvei bei apklotui, jie turi būti patogūs, laidūs orui.

Aplinka, kurioje miegate, tūrėtų būti išvėdinta, rami, netūrėtų būti dirginančių garsų ir šviesos, optimali temperatūra miegui 22 – 25 laipsniai.

Dažnai daroma klaida – persivalgymas prieš miegą arba, atvirkščiai, ėjimas miegoti tuščiu skrandžiu. Vakarieniauti reikėtų dvi – keturios valandas prieš miegą. Jeigu labai norisi valgyti, patartina išgerti kefyro, raminančios arbatos, užkąsti lengvų salotų. Nepatartina prieš miegą gerti stiprios arbatos su kofeinu arba kavos.

Nemažiau svarbu yra atsipalaiduoti ir pamišti visus rūpesčius bei planus. Tikrai nepavyks užmigti, jeigu įvairios mintys suksis galvoje. Pavyzdžiui, galvosite apie rytojaus svarbius susitikimus, darbus, reikalus arba praėjusius dienos įvykius. Visas šias mintis patartina apmąstyti dar bent valandą prieš miegą, o atsigulus į lovą atsipalaiduoti, pajusti lengvumo, šilumos, ramybės pojūtį. Galite susikoncentruoti į kvėpavimą arba įsivaizduoti save ten, kur jums malonu ir gera. Atsipalaidavimui gali padėti šiltas dušas prieš miegą.

Miegas yra gera investicija į puikią savijautą ir sveikatą. Geras miegas padės produktyvumui, koncentracijai, naujų idėjų generavimui, geresnei nuotaikai.