Su įvairiais sprendimais žmogus susiduria beveik kiekvieną akimirką. Suvalgyti sumuštinį, kepsnį ar salotas? Paskambinti ar ne? Pasportuoti ar pailsėti? Keltis ar dar valandėlę nusnūsti? Palandžioti po facebook‘ą ar paskaityti knygą? Užkalbinti merginą ar ne? Kurti verslą ar ne? Tapti milijonieriumi ar ne? Vieni sprendimai svarbesni, kiti ne tokie svarbūs. Vieni priimami lengvai, kiti sunkiai. Tačiau visi be išimties turi teigiamą ar neigiamą įtaką asmeniniam gyvenimui. Dabartinis gyvenimas – tai ankščiau priimtų sprendimų rezultatas. Ir tai, kokius sprendimus jūs priimsite dabar, turės įtakos jūsų ateičiai.

Turbūt nesumeluosiu sakydamas, kad kiekvienas žmogus nori geresnės ateities. Nori, kad pagerėtų jo gyvenimo kokybė, santykiai, finansai, karjera, fizinė forma, sveikata, reputacija. Norint, kad tai įvyktų, reikia pakankamai nedaug – priimti sprendimą, kuris toliau darys įtaką jūsų veiksmams. Tačiau jeigu reikia tiek nedaug, tai kodėl tik mažumai tai pavyksta padaryti?

Priimti sprendimus yra daug sunkiau negu atrodo iš pirmo žvilgsnio todėl, kad sąmoningai šis procesas beveik nevaldomas. Valios pastangomis priimti sprendimai būna trumpalaikiai ir galiausiai grįžtama prie senų įpročių. Kiekvienam pažįstama būsena, kai labai norisi pasikeisti, bet niekaip neišeina prisiversti. Taip yra todėl, kad kiekvienas žmogaus veiksmas priklauso nuo dviejų pagrindinių emocijų: malonumas ir skausmas. Viskas yra daroma tam, kad būtų išvengta skausmo arba tam, kad būtų patiriamas malonumas. Norint kad sprendimai taptų ilgalaikiais, reikia susitvarkyti su šiomis emocijomis.

Jeigu jums nepavyksta daryti to, ką žinote, kad reikėtų daryti arba to, ką norite daryti, reiškia jums tas veiksmas asocijuojasi su skausmu. Tokius darbus ar veiksmus vis atidedate į šalį, atliekate kokius nors kitus darbus, darote viską, kad tik jų išvengtumėte. Bet galiausiai pastebite, kad atidėliojimas ir bėgimas nuo skausmo nepadeda ir vis tiek jaučiatės blogai, kad to neatlikote.

Net žinodami, kad vieni ar kiti veiksmai yra naudingi, jų neatliekate. Nekuriate verslo, nes galvojate, kad tai sunku, kad galite prarasti pinigus. Net žinodami, kad tai gali pagerinti jūsų finansinę padėtį, vis tiek negalite prisiversti, nes galimas skausmas yra didesnis už galimą malonumą. Lygiai tas pats ir su fizinės formos pagerinimu: mitybos pakeitimas ir sportas atroto tokie skausmingi, kad mieliau atsisakote gražios figūros ir gyvenate kaip gyvenę.

Žinodamas, kad šios dvi emocijos atsako už priimamus sprendimus, kiekvienas gali sąmoningai vieną ar kitą emociją susieti su atitinkamu elgesiu. Norėdami pakeisti savo elgesį, įjunkite vaizduotę, stipriausias savo emocijas ir įsivaizduokite, kokį skausmą patirsite, jeigu nedarysite to, ką žinote, kad reikia daryti. Kaip tai paveiks jūsų gyvenimą? Savijautą? Padarykite taip, kad jums taptų bloga, jeigu sugalvosite to nedaryti. Taip pat atlikite atvirkščią pratimą: įsivaizduokite, kokį malonumą patirsite, jeigu tai darysite, kaip jausitės, kaip atrodysite. Padarykite taip, kad noras veikti būtų kuo stipresnis.

Yra ir kitas lengvesnis variantas – laukti kol atidėliojimo skausmas ir esamos situacijos skausmas taps toks didelis, kad jau jo nebegalėsite pakelti. Gal fizinė forma taps tokia, kad nebetilpsite atsisėsti ant vienos kėdės. Gal finansinė situacija taps tokia, kad skendėsite tokiose skolose, kurias jau bus sunku grąžinti. Gal jausitės toks vienišas, kad nebegalėsite daugiau to kentėti, o gal aplinkiniai pradės žiūrėti kaip į nevykėlį. Nors šis būdas ir lengvesnis, bet yra vienas minusas – jis nevaldomas ir gali niekada ir neįvykti. Todėl jums spręsti, ką pasirinkti. Ir prisiminkite, nuo to, ką dabar nuspęsite, priklausys jūsų ateitis.