Net ir pats laimingiausias žmogus kartais jaučiasi labai pavargęs ir tai jam trukdo su entuziazmu imtis kasdienių darbų, o kartais net savo mėgstamos veiklos. Tokioje būsenoje nedžiugina niekas: nei pramogos, nei šeima ar draugai. Dažnai aplinkiniai net kelia susierzinimą, norisi pabūti vienam. Nuovargis daro didelę žalą visoms gyvenimo sritims ir norint to išvengti, reikia suprasti, iš kur atsiranda nuovargis ir kaip jo atsikratyti.

Fizinis nuovargis yra viena iš nuovargio rūšių. Dažniausiai jis aplanko tuos žmones, kurie nejaučia savo galimybių ribos. Žmonės, kurie gyvena aktyvų gyvenimo būdą, stengiasi gauti viską ir iš karto: pinigus, sportinę formą, skirti pakankamai laiko draugams ir šeimai, karjerai ir dar tuo pačiu metu tvarkyti namus ir daržą. Daug suspėti, žinoma, yra gerai, bet reikia žinoti, kad kiekvienas turi savo ribas ir kai jos peržengiamos, užplūsta nuovargis, nusvyra rankos ir tampa sunku net pavalgyti. Kava, energetiniai gėrimai tik laikinai padeda atgauti jėgas. Galiausiai jie tik dar labiau išsunkia organizmą.

Vienas paprasčiausių būdų nepervargti – kokybiškas poilsis. Tai gali būti pertraukos tarp veiklos, gulėjimas ant lovos ir žiūrėjimas į lubas, karšta atpalaiduojanti vonia, pasivaikščiojimas arba pasivažinėjimas dviračiu po parką, kokybiškas miegas. Kai kurie aukoja miegą tam, kad pagerintų savo pasiekimus, tačiau tai dažnai būna tik iliuzija. Ilgalaikis miego trūkumas lemia greitesnį nuovargio atsiradimą. Daugumai žmonių reikia 7–8 valandų miego. Aišku, kiekvienas organizmas yra individualus ir tinkamą miego trukmę reikia pasirinkti savarankiškai taip, kad jaustumėtės gerai. Persimiegoti taip pat nėra gerai.

Savo fizines galimybes ir ištvermę galite padidinti sportuodami ir sveikai maitindamiesi. Aišku, kaip ir visur, reikia jausti ribas. Po lengvos mankštos žmogus jaučiasi energingesnis bei geresnės nuotaikos. Fizinių pratimų trūkumas lemia greitą nuovargį. Taip pat fizinį nuovargį dažnai sukelia susikaupusi įtampa raumenyse, kurią galima pašalinti atsipalaidavimo technikomis arba masažu. Su maistu žmogus turi gauti jam reikalingą kiekį maistinių medžiagų, mineralų, vitaminų. Priešingu atveju bus juntamas silpnumas ir nuovargis užklups greičiau. Kenksmingas maistas naudoja daug naudingos energijos organizmo valymui ir neduoda visiškai jokių naudingų medžiagų.

Tačiau nuovargis gali būti ne tik fizinis. Greitėjant gyvenimo tempui vis dažniau juntamas psichologinis arba emocinis nuovargis. Tokį nuovargį dažniausiai sukelia stresas, įtampa, agresija, ilgalaikė aktyvi protinė veikla, jaudinimasis. Toks nuovargis dažnai sukelia susierzinimą, norą pabūti vienam, negalėjimą susikaupti, nepasitenkinimą arba net nemigą. Bet kokia veikla, kuri stipriai apkrauna nervinę sistema, sukelia nuovargį.

Norint išvengti psichologinio arba emocinio nuovargio reikia stebėti savo emocinę būklę ir pastebėjus pirmuosius „perdegimo“ simptomus sureguliuoti savo veiklą taip, kad būklė susitvarkytų. Nešvaistykite energijos ginčydamiesi, pergyvendami arba jaudindamiesi. Taip pat labai naudingas posakis būti čia ir dabar, kurį ne visiems lengva įgyvendinti. Kai kurie žmonės mėgsta gyventi praeityje, nuolat galvoti apie  jau pasibaigusius pokalbius, problemas, įvykius – tai labai sekina. Nuolat grįžkite prie klausimo ar jums patinka tai, ką jus veikiate, kaip gyvenate, nes tai, kas daroma per prievartą, reikalauja daug didesnio energijos indelio negu tai, kas daroma lengvai ir su malonumu. Na ir stenkitės matyti arba gauti naudą iš savo veiksmų ir indelio, nes jeigu dedamos pastangos neatneša rezultato, žmogaus jaus emocinį nuovargį.

Energingas žmogus gali pasiekti daug daugiau. Energingumas priklauso nuo 2 paprastų dalykų: kiek turima energijos ir kaip ji naudojama. Norėdami būti maksimaliai energingai, stenkitės didinti turimą energijos kiekį ir optimizuoti energijos išlaidas. Todėl treniruokitės, sveikai maitinkitės, keiskite savo tingėjimo įpročius į darbo įpročius, nes įpratusiems tingėti net ir mažiausi darbai kels nuovargį. Prižiūrėkite savo psichologinę ir emocinę būseną, skirkite pakankamai laiko kokybiškam poilsiui, analizuokite, kur dingsta jūsų energija ir šalinkite priežastis. Naudokite savo energija tiems dalykams, kurie jums atneša naudos, nešvaistykite jos veltui. Būkite energingi!