Manipuliacija tai paslėpta bendravimo technika, kurios pagalba siekiama aplinkinius priversti elgtis sau palankiu būdu. Egzistuoja daug manipuliacijos būdų, kai kurie yra pakankamai sudėtingi ir norint juos įvaldyti, reikia skirti daug laiko. Kiti būdai paprasti ir juos naudoja dauguma žmonių to net neįtardami. Manipuliacijos technikas verta žinoti, kad apsisaugotumėte nuo manipuliacijos ir kad patys galėtumėte ja pasinaudoti. Kai kurie mano, kad naudoti manipuliaciją negarbinga, ji nereikalinga, tai apgaudinėjimas. Taip iš dalies jie yra teisūs, tačiau iš kitos pusės, manipuliaciją nėra būtina naudoti blogiems tikslams. Juk vis tėvai naudoja manipuliaciją prieš savo vaikus ir aš įsitikinęs, kad jie nieko blogo savo vaikams nelinki, jie ją naudoja vardan savo vaikų gerovės. Manipuliacija dažnai padeda spęsti konfliktines situacijas, jos pagalba galima motyvuoti darbuotojus, kurie galutiniame rezultate dėl to būna laimingi.
Bet kokio manipuliacijos būdo sėkmė priklauso nuo užmegzto ryšio su žmonėmis. Todėl, norėdami tapti geru manipuliatoriumi, turite išmokti užmegzti stiprius santykius su aplinkiniais. Bet kokia informacija apie pašnekovą yra naudinga, nes kuo labiau žmogus pasitiki, tuo lengviau juo manipuliuoti. Išmokite rasti bendrus pomėgius, sukurti jaukią atmosferą ir sudaryti gerą įspūdį apie save. Toliau jau galite taikyti pasirinktą techniką.
Akivaizdus pasiūlymas
Pirmoje pasiūlymo dalyje reikia pateikti informaciją, kurią norite įteigti, antroje – įdomų arba naudingą, nukreipiantį dėmesį faktą. Štai pavyzdys iš reklamos:
Nusipirkę šį šampūną, jūs turėsite švelnius, blizgančius plaukus.
Trijų „taip“ taisyklė
Žmogaus smegenys veikia inertiškai. Turbūt pastebėjote, kad antrą kartą atsisakyti daug lengviau negu pirmą. Tas pats vyksta ir su sutikimu. Pakanka 3-4 kartus sutikti su pašnekovu ir kitą kartą didelė tikimybė, kad žmogus sutiks automatiškai. Sutikimas nebūtinai turi būti verbalinis, jis gali tai parodyti gestais, mimika.
Sutikimas
Sutinkate su teiginiu ir vėliau nukreipiate dėmesį į kitą privalumą. Ši technika labai dažnai naudojama pardavimuose. Pavyzdžiui:
– Šis automobilis labai brangus.
– Taip brangus, būtent todėl jis labai kokybiškas.
Pasirinkimas be pasirinkimo
Tai pasiūlymas, kuris naudingas siūlytojui. Siūlomi du variantai ir vienas iš variantų yra neįmanomas, o antras – naudingas siūlytojui (arba siūlytojui naudingi abu variantai). Tokiais atvejais žmogaus smegenys pradeda ieškoti sprendimo ir renkasi pasiūlytą variantą. Pavyzdžiui:
Kada jums geriau susitikti šeštadienį 8 ryte ar ketvirtadienį 18 valandą?
Aišku, akivaizdu, suprantama…
Jeigu žmogus naudoja tokius žodžius kaip „aišku“, „akivaizdu“, „suprantama“, „gėda nežinoti“ ir kitus panašią reikšmę suteikiančius išsireiksimus, tai labai dažnai net ginčytini teiginiai įgauna daug priimtinesnę formą. Pavyzdžiui:
Juk akivaizdu, kad sportas – geriausias pasirinkimas.
Sukurti intrigą
Ši manipuliavimo technika dažnai naudojama televizijos serialuose, serija visada baigiasi įdomiausioje vietoje. Ta pati galima naudoti kasdieninėse situacijose. Žmonės yra smalsūs ir tuo galima pasinaudoti. Pavyzdžiui:
Kolkas anksti kalbėti apie išskirtines sąlygas, mes jas teikiame tik nuolatiniams klientams.
Kartojimas
Dauguma žmonių priima informaciją ne iš pirmo karto. Jeigu norite perduoti reikalingą informaciją, verta ją pakartoti 2-3 kartus.
Vertybės
Kiekvienas žmogus turi vertybių, todėl jas žinodami lengviau manipuliuosite aplinkiniais. Jeigu žmogaus vertybės jums nežinomos, galima naudoti universalias, daugumai žmonių artimas vertybes. Pavyzdžiui:
Pagalvokite apie savo šeimos finansinį saugumą, jums tikrai verta pasirašyti gyvybės draudimą.
Autoritetai
Žmonės įpratę kopijuoti geresnius už save. Todėl cituojant autoritetus arba pateikiant jų elgesį kaip pavyzdį galima manipuliuoti kitais. Šis būdas dažnai naudojamas reklamose. Tai gali būti asmenys arba žmonių kategorijos, pavyzdžiui:
Gydytojai pataria gerti šarminį vandenį.
Kaip apsiginti nuo manipuliacijos?
Lengviausia manipuliuoti tais, kurie neturi aiškios ir tvirtos nuomonės, patys nežino, ko jiems reikia. Todėl jeigu norite, kad jumis manipuliuotų mažiau, ugdykite tvirtą nuomonę, žinokite, ko siekiate ir niekada neplaukite pasroviui.
Jeigu žmogus žino manipuliavimo technikas ir moka jas naudoti, jis puikiai supras, kada kiti bando juo manipuliuoti ir galės apsiginti.
Jeigu norite, kad kiti mažiau jumis naudotųsi ir manipuliuotų, turite išmokti sakyti tvirtą „ne“.
Stebėkite savo emocinę būseną ir stenkitės ją išlaikyti neutralią. Daugelis manipuliatorių stengiasi sukelti stiprias teigiamas arba neigiamas emocijas, kadangi tuomet loginis mąstymas dirba prasčiau ir manipuliuoti tampa lengviau.
Komentarai