Klausimas, kaip gauti pinigų, kankina žmones nuo tada, kai atsirado pirmieji pinigai. Kad atsakytume į šį klausimą, pirmiausia išsiaiškinkime, kas yra pinigai. Daugeliui klausimas gali pasirodyti keistas. Tačiau požiūris į pinigus gali daryti didelę įtaką jų turėjimui.
Pinigiai juk nėra paprasti popieriukai ir monetos, kaip dauguma įsivaizduoja. Jeigu taip būtų, tai kaip tada tas pats popieriukas su nedideliu spalvos ir rašto ir skaičių skirtumu, gali turėti vertę nuo 10 iki 500 litų, nuo 1 iki 100 dolerių, nuo 5 iki 500 eurų? Plastikinės kortelės pagalba galima pasiekti pinigus, kurie yra banko sąskaitoje, kurie neturi materialaus pavidalo, kurie yra skaičiukai elektroninėje sistemoje. Pinigai neturi konkrečios vertės – tai tik žmonių priimtas susitarimas dėl popieriukams, monetoms, elektroniniams pinigams suteiktos vertės. Jei šis susitarimas būtų nutrauktas, žmonės juos naudotų laužui užkurti ir jų vertė būtų mažesnė už laikraščio.
Įsivaizduokite situaciją. Patenkate į šalį, kurioje nėra naudojami jums priimtini pinigai. Turite 1000 dolerių, o šalyje naudojama šlifuotų akmenuku atsiskaitymo forma, niekas niekada joje nėra girdėjęs apie dolerius ir akmenukų jokiu būdu už juos neduos. Bet jūs turite gerą striukę, o toje šalyje pakankamai vėsu, tuomet galite ją parduoti ir gauti akmenukų, už kuriuos nusipirksite valtį, kad kuo greičiau dingtumėte iš barbariškos šalies, kurioje niekas nežino, kas yra doleriai. Arba, jeigu jums gaila striukės, galite įsidarbinti ir už atliktą dabą taip pat gausite akmenukų.
Iš pavyzdžio galima suprasti, kad pinigai – tai tik vertės matas. Kuo jums vertingesnis koks nors daiktas arba paslauga, tuo daugiau esate pasiruošęs už ją sumokėti. Kuo jūsų darbas arba veikla yra vertingesnė visuomenei, tuo daugiau pinigų jums atiduos. Kuo daugiau pinigų turite, tuo daugiau visuomenė galės duoti jums reikalingų daiktų ir paslaugų.
Išsiaiškinus, kad pinigai yra visuomenei duodamų vertybių matas, galima suformuluoti 2 abstrakčius būdus, kaip jų gauti:
- Sukurti vertę ir gauti už tai užmokestį.
- Pasinaudoti rinkos silpnybėmis ir gauti pinigų nekuriant vertės.
Gauti pinigų kuriant vertę galima įvairiai:
Vienas iš būdų – įsidarbinti ir dirbti organizacijoje, kur jums kiekvieną mėnesį mokės atitinkamą atlygį, dažniausiai tokį, kokią naudą atnešėte įmonei.
Kitas – nusipirkti kokį nors daiktą, jį patobulinti ir parduoti, taip gaunant pinigus iš pridėtinės vertės.
Dažniausiai didžiausią pinigų kiekį atnešantis būdas – sukurti sistemą, verslą, kuris kurs vertę be tiesioginio jūsų dalyvavimo.
Nekuriant vertės pinigus galima gauti šiais būdais:
Spekuliacija – perdavinėti daiktus su antkainiu, be daikto pakeitimo.
Azartiniai žaidimai – gauti pinigų pasitelkiant loginio, psichologinio mąstymo pranašumas arba tikintis sėkmės.
Investavimas – galima žiūrėti beveik taip pat kaip į azartinius žaidimus, didelio skirtumo nėra, nes uždirba vėlgi tie, kurie naudoja atitinkamus mąstymo bei žinių pranašumus arba tie, kuriems sekasi.
Kriminalinė veikla – gauti pinigų vagiant, reketuojant ir kitais neleistinais būdais.
Supratus pinigų atsiradimo šaknis pasidaro aiškiau, ką reikia daryti, norint visada jų turėti. Mano požiūriu geriausias būdas yra kurti visuomenei reikalingus produktus ir paslaugas. Tokiu būdu duosite tai, ko visuomenei reikia, darysite jos gyvenimą patogesnį, kokybiškesnį ir mainais gausite pinigus, kuriuos naudodami gerinsite savo gyvenimą. Dažnas gamintojas tiesiogiai nepardavinėja savo produkcijos, todėl spekuliantai arba tarpininkai taip pat reikalingi visuomenei. Visi likę būdai yra rizikingesni, panašesni į „saldainių atiminėjimą iš vaikų“ ir visuomenei dažniausiai naudos neatneša, o dažnai stipriai iškreipia ekonomiką ir pridaro žalos.
Kuo daugiau vertės kursite, tuo dagiau pinigų turėsite. Tapkite geriausiu savo srityje, teikite visuomenei tai, ko jo jai reikia, darykite kitų gyvenimus geresniais, nenustokite tobulėti ir dėl pinigų rūpintis nereikės.
Komentarai