Vis dažniau žmonės skundžiasi energijos stoka. Dažnai net nepradėję dienos jie jau jaučiasi pavargę. Tai reiškia, kad energijos išeikvojama daugiau negu jos gaunama. Jeigu nekreipsite į tai dėmesio, laikui bėgant pradės blogėti sveikata, nuotaika, prastės mąstymas, nepavyks įgyvendinti tikslų ir pan.  Energijos trūkumui įtakos gali turėti daugelis veiksnių, pavyzdžiui, neteisinga mityba, miego režimas, blogi įpročiai ir t. t. Jei norite turėti daugiau energijos ir naudoti ją tikslų siekimui, šiuos veiksnius būtina nustatyti ir pašalinti. Ką reikėtų daryti, kad būtumėte energingi?

Sveikai miegoti

Dauguma tyrimų rodo, kad vidutiniškai žmogui reikia 7-8 valandų miego. Aišku, kiekvienas organizmas yra individualus. Vieniems užtenka 4-5 valandų miego, kitiems reikia 10 valandų. Nustatyti, kiek jums reikia miego labai lengva – išjunkite visus žadintuvus, o pabudę pažiūrėkite, kiek laiko miegojote. Jeigu miegojote 9 valandas, reiškia jūsų organizmui tiek ir reikia. Per daug arba per mažai miego turės neigiamą įtaką sveikatai ir energijos lygiui. Ir atvirkščiai, tvarkingai laikantis rėžimo, būsite daug energingesni. Sveikam miegui taip pat labai svarbu eiti miegoti iki 22 h, nes kokybiškiausias miegas yra nuo 22 h iki 24 h. Taip pat patartina nuolat eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, taip organizmas prisitaikys prie ritmo ir jausitės daug žvaliau.

Sveikai maitintis

Didelį poveikį savijautai daro mityba. Dažniausiai tie žmonės, kurie stengiasi pasiekti šiek tiek daugiau negu kiti, mitybai skiria mažai dėmesio. Jie galvoja, kad padarius šiek tiek daugiau darbų ir suvalgius kelis greitus užkandžius nieko blogo neatsitiks. Tačiau organizmas žino, kas jam geriau ir laikui bėgant jis užkandžius primins nuovargiu. Energijos duoda baltymai ir angliavandeniai, riebalų reikėtų stengtis vartoti mažiau. Taip pat reikėtų vengti maisto, kuriame nėra naudingų medžiagų, nes jis tik apsunkina virškinimą ir sunaudoja energiją. Todėl sumuštinį visada geriau pakeisti vaisiumi. Maistas suteikiantis daugiau energijos: įvairios košės, pilno grūdo kepiniai, vaisiai, daržovės, žuvis, vanduo. Taip pat psichologų buvo pastebėta, kad po truputį valgant mėgstamo maisto, energijos lygis kyla.

Sportuoti

Geriausias būdas būti energingam – užsiimti sportu. Sportas ugdo jėgą ir ištvermę. Kuo daugiau jėgų ir ištvermės turėsite, tuo mažiau pavargsite. Svarbiausia nepersisportuoti, nes tai greičiausiai iššauks priešingą efektą. Todėl pradėkite nuo lengvų pratimų, vėliau galite didinti krūvį – palaipsniui stiprės kūnas ir paprasti kasdieniniai užsiėmimai jūsų nebevargins. Sportas gali būti įvairus: šokiai, aerobika, futbolas, krepšinis, sunkioji, lengvoji atletika, tenisas, plaukimas, jodinėjimas bei daugelis kitų. Taip pat visiems rekomenduoju bėgiojimą rytais su kontrastiniu dušu – tai puikus energijos užtaisas visai dienai. Dirbantiems sėdimą darbą ir mažai judantiems galima pradėti nuo parastų pasivaikščiojimų, svarbu pradėti judėti, nes nejudant kūnas vis labiau jaus nuovargį.

Užsiimti mėgstama veikla

Niekas neatima tiek daug jėgų kaip nemėgstama veikla. O jeigu tokia veikla užsiimate kiekvieną dieną, jaustis energingam tampa beveik neįmanoma. Todėl reikia stengtis daryti kuo mažiau nemalonių darbų, nes emocijos, kylančios atliekant tokius darbus, nuolat sekina. O mėgstama veikla atvirkščiai – suteikia papildomų jėgų, gerų emocijų ir energijos. Jeigu dar neradote savo mėgstamos veiklos, išmokite toje veikloje, kuria užsiimate, rasti kuo daugiau pozityvių dalykų, maitinančių jus teigiama energija. Emocijos turi didelę reikšmę žmogaus gyvenime, jos gali atimti visas jėgas, norą veikti, valgyti, bendrauti ir visiškai atvirkščiai – suteikti jėgų ir energijos, motyvacijos, užsidegimo, todėl stebėkite savo emocijas ir išmokite jas kontroliuoti.

Atsikratyti blogų įpročių

Jeigu norite nuolat būti energingu, atsisakykite alkoholinių gėrimų, rūkymo, narkotikų, vakarėlių iki paryčių, televizoriaus žiūrėjimo, kompiuterinių žaidimų bei betikslio landžiojimo internete, mąstymo apie neišsprendžiamas problemas. Negalite atsisakyti iš karto, bandykite palaipsniui. Įpročiai gali būti įvairiausi, ir jeigu pastebite, kad jie atima jūsų energiją, turite stengtis jų atsikratyti. Dažniausiai tokie įpročiai atima ne tik daug energijos, bet ir kenkia daugeliui kitų gyvenimo sričių. Pagalvokite apie tai ir stenkitės nugalėti savo blogus įpročius. Tuomet būsite energingas visada.

Energijos lygis gyvenime turi didele reikšmę. Būnant energingu nebereiks savęs versti ką nors daryti, pats organizmas ieškos veiklos, bendravimo, naujų idėjų, sieks užsibrėžtų tikslų.