Kritika būna įvairi ir kartais be jos išsiversti neįmanoma. Yra naudinga kritika, kuri padeda suprasti, kas yra ne taip ir ką galima pageisti į gerąją pusę. Taip pat ir yra nenaudinga kritika, kurios tikslas pabrėžti trūkumus, o ne padėti jų atsikratyti.

Pastebėti, kad naudojame nenaudingą kritiką galima žvelgiant į save iš šalies arba sutikus panašiai besielgiantį žmogų. Susitikus su kritikuotuoju, kuris nuolat kalba temomis: kad neliko gerų moterų ar vyrų, kad per televiziją nieko nerodo, jaunimas iš vis sugedo, visur pilna šiukšlių, savivaldybė netvarko kelių ir pan., patys to nejausdami pradedame pritarti. Kartais ateina mintys, ko kritikuojantysis toks nepatenkintas gyvenimu, o kartais pastebime kad ir patys taip elgiamės.

Jeigu pastebėjote, kad pradėjote daug kritikuoti, tuomet galite save pasveikinti. Dabar galėsite pradėti judėti teigiamo požiūrio link. Niekam nėra malonu bendrauti su burbančiais žmonėmis. Kritikuodami tik pritrauksite kitus negatyvius žmones į savo akiratį. Be to, gyvenime koncentruodamiesi į neigiamus dalykus tik juos ir pritrauksite, nes teigiamiems paprasčiausiai nebelis laiko.

Kodėl kritikuojama?

Nustoti kritikuoti vien pasakius sau „Nebekritikuosiu“ nepavysk. Pradžioje pabandykime giliau pažvelgti į problemą, kodėl žmonės kritikuoja ir ieško trūkumų aplinkui.

Nepasitenkinimas savo gyvenimu

Kiekvienas turime svajonių, kurios ne visada tampa tikslais, todėl ne visada išsipildo. Tačiau yra žmonių, kuriems pavyksta pasiekti savo tikslus. Tokie tikslų siekiantys žmonės yra „apdovanojami“ kritika tų, kurie negali realizuoti savo tikslų. Tačiau kritikuojantieji nesupranta, kad iš tikrųjų kritikuoja ne kitą žmogų, o save už tai, kad kažko nepavyko pasiekti. Čia taip pat gali nemažą vaidmenį vaidinti pavydas, nes kritikuodamas žmogus siekia sumenkinti kito pasiekimus.

Baimė

Yra posakis „geriausia gynyba – puolimas“. Pakankamai dažnai kritikuoja tie, kurie patys labai bijo kritikos. Dažniausiai jie kritikuoja tas savybes, kurias patys norėtų savyje pakeisti. Kritika tokiu atveju dažnai būna nesąmoninga. Patys to nesuprasdami galime jausti didelį susierzinimą ir norą kritikuoti kokią nors žmogaus savybę tik todėl, kad ji yra ir pas mus.

Perimtas pavyzdys

Dauguma psichologinių problemų atkeliauja iš vaikystės. Vaikas perima savo tėvų elgesio modelius. Todėl, jeigu tėvai nuolat viską kritikuodavo, didelė tikimybė, kad ateityje vaikas pats taps kitiku.

Perfekcionizmas

Ne visi gali susitaikyti, kad pasaulis ir jame gyvenantys žmonės nėra idealūs. Perfekcionistas nepripažįsta trūkumų, todėl kelia didelius reikalavimus sau ir aplinkiniams. Viskas privalo būti idealu, todėl net mažas nukrypimas perfekcionistui  tampa priežastimi kritikuoti.

Nustoti kritikuoti nėra lengva, nes dažniausiai tai tampa įpročiu. O bet kokį įproti pakeisti nėra lengva. Tačiau, kaip ir daugumą dalykų šiame gyvenime, tai padaryti tikrai įmanoma, reikia tik priimti sprendimą ir užsispyrus siekti tikslo. Supratimas, kad turite tokią problemą jau pusė darbo.

Kaip nustoti kritikuoti?

Stebėkite save ir stenkitės sustabdyti save kiekvieną kartą kai norite ar pradedate kritikuoti. Tuomet pabandykite pateisinti objektą, kurį norėjote kritikuoti, pastatykite save į jo poziciją, pabandykite suprasti, kodėl jis galėjo taip pasielgti. Raskite kelis gražius žodžius ir pagirkite tą objektą, kurį norėjote kritikuoti.

Kaip jau minėjau, kritiką gali iššaukti jūsų nepateisinti lūkesčiai arba atitinkamos savybės. Todėl naudokite kritiką kaip savianalizės instrumentą, kuris jums gali padėti tobulėti. Visada ieškokite priežasčių, kodėl kritikuojate.

Kai norite kritikuoti, pažvelkite į save iš šalies ir gerai pagalvokite, ar patinkate sau toks ir ar bendrautumėte su tokiu žmogumi.

Su kuo bendraujame, tokiais ir tampame. Todėl paanalizuokite savo aplinką ir pasistenkite, pagal galimybes, sumažinti kritikuojančių asmenų skaičių.

Kritika yra vienas iš tų įpročių, kuris atima daug laiko ir atneša daugiau žalos nei naudos. Atsikračius kritikos pagerės nuotaika, su jumis bus maloniau bendrauti, matysite daugiau pozityvių dalykų aplink save, būsite labiau motyvuotas ir visas gyvenimas taps kokybiškesnis.