Žmonės bendrauja vieni su kitais nuo pat vaikystės, tačiau kai kuriems bendravimas kelia didelių problemų. Vieniems niekaip nepavyksta apginti savo interesų net tada, kai jie yra visiškai teisūs. Kiti negali išreikšti savo jausmų taip, kad juos suprastų partneris ir galiausiai dar labiau užsisklendžia savyje. Treti negali užmegzti pokalbio su tuo žmogumi, su kuriuo norėtų susipažinti, juos kažkas laiko, tačiau jie patys nežino, kas. Kai kurie yra per daug geri, bijo paprieštarauti arba pasakyti „ne“ kito prašymui.

Daugelis yra per daug kuklūs, bijo vertinančių žvilgsnių ir apkalbinėjimų. Jie nieko prieš būti lyderiais, paslapčia net svajoja apie tai, tačiau realiame gyvenime lieka pilki ir nepastebimi. Taip jiems ramiau ir saugiau.

Nepasitikėjimas savimi ir bendravimo baimė dažniausiai atsiranda tada, kai nemokame suprasti aplinkinių arba jiems perteikti savo mintis. Žmogus nesupranta, ką kiti jam nori pasakyti, nemoka atpažinti emocijų, kalbos atspalvių, ir tai jį gąsdina. Tas pats vyksta ir tuomet, kai žmogus bando perteikti savo mintis ir lieka nesuprastas. Pasikartojančios nesėkmės kaupiasi neigiamomis emocijomis ir žmogus pradeda jausti bendravimo baimę.

Kaip nugalėti bendravimo baimę ir nepasitikėjimą? Pradėti galima nuo paprastų dalykų. Nebūtina eiti pas psichologus ar kitus specialistus (nebent jūsų atvejis yra išskirtinis). Pateiktus pratimus galėsite praktikuoti savarankiškai.

Tačiau, kaip ir daugelį dalykų šiame gyvenime, vien skaitydami ši tekstą, savo socialinių gabumų nepagerinsite. Negalima išmokti bendrauti nebendraujant. Neišmoksite apginti savo nuomonės, jeigu net nebandysite ginti. Laisvas bendravimas atsiranda tik sukaupus nemažą patirtį. Reikia dirbtinai kurti situacijas, bandyti, bendrauti, eksperimentuoti, daryti ir taisyti klaidas.

Baimių turi visi, bet ne visi susikoncentruoja į jas. Norint atsikratyti nepasitikėjimo, reikia susikoncentruoti į patį bendravimo procesą, o ne į baimes. Juk tuo metu, kai žmogus yra susikaustęs ir galvoja apie tai, kaip ir kas bus, kaip jis atrodo, ką apie jį galvoja, nebelieka laiko mąstyti apie patį pokalbį.

Reikėtų prisiminti, kad jūs niekam nieko nesate skolingi ir niekas negali pasakyti, kaip jūs turite gyventi. Gyvenkite pagal savo sukurtas taisykles ir įsitikinimus, o ne pagal aplinkinių kuriamas normas. Žmonės per daug galvoja apie tai, kas yra priimta ir kas ne, ką kiti pagalvos, pasakys. Galvos ir sakys bet kuriuo atveju ir nesvarbu kaip elgsitės. Taip pat verta žinoti, kad tie, kurie iš tiesų gali jus vertinti, dažniausiai to nedarys. Todėl, jeigu kas nors ir apkalbinėja už nugaros arba kreivai žiūri, reiškia, tai ne tas, į kurio nuomonę verta įsiklausyti.

Įsivaizduokite viską, kas jums gali atsitikti bendravimo metu. Pačius blogiausius scenarijus. Geriausia, jeigu viską užsirašysite. O dabar pasiimkite kitą lapelį ir užrašykite viską, ką galite įsivaizduoti geriausio, ką laimėsite, kokią naudą jums atneš pilnavertis bendravimas. Ramiai atsisėskite apmąstykite, kuris variantas jums labiau patinka, kaip norėtumėte gyventi. Pasirinkite ir mąstykite apie tai kiekvieną kartą, kai iškyla abejonės.

Tikiuosi, kad pasirinkote teisingai. Dabar arčiau prie praktikos. Nepraleiskite progos pabendrauti. Bendrauti reikėtų ne tik darbo ir šeimos rate. Gal net naudingiau pradėti bendrauti su visiškai nepažįstamais žmonėmis. Jie jūsų nepažįsta ir jūs jų nepažįstate, ir, jeigu kas nors vyks ne taip – nieko baisaus. Tikriausiai jų niekada nebesutiksite, todėl nebijokite nesėkmių, nes pradžioje svarbiau ne kokybė, o kiekybė. Galite įvesti taisyklę kalbėtis su kiekvienu taksistu, jeigu pakankamai dažnai važiuojate taksi, užkalbinti bent vieną pardavėją per dieną, pasikalbėti su valytoja, su kaimynais, eilėje stovinčiais, stotelėje laukiančiais žmonėmis.

Palaipsniui užduotis galima sunkinti. Jeigu pradžioje užkalbindavote po vieną žmogų per dieną, tuomet užsibrėžkite tikslą užkalbinti po tris. Kai kuriems būna per daug baisu kalbinti po vieną nepažįstamą žmogų, tuomet galite pradėti nuo prašymo parduotuvėje, kad konsultantas pakonsultuotų dėl kokios nors prekės. Jeigu norite ko nors sudėtingiau, galite pabandyti prieiti prie nepažįstamo žmogaus gatvėje ir paprašyti paskambinti, užkalbinti patrauklų vaikiną/merginą gatvėje arba kavinėje, užeiti į sausakimšą kavinę ir paprašyti leidimo atsisėsti prie grupelės žmonių, o vėliau su jais pabendrauti. Užduočių galima sugalvoti įvairiausių, kuo sudėtingesnės ir keistesnės, tuo geriau. Nebijokite kvailų užduočių, tokių kaip eiti gatve ir prašyti praeivių, kad pamokintų šokti, švilpauti.

Naudodami tokio tipo užduotis jau po kelių mėnesių galėsite lengvai bendrauti visur ir su visais. Atsiras pasitikėjimas, geriau suprasite žmones, lengviau kontroliuosite pokalbį, nepraleisite progos pabendrauti su dominančiu asmeniu, bendravimas taps tikru malonumu, kuris padės asmeniniame gyvenime ir karjeroje.