Kiekvienas į gyvenimą žiūri skirtingai. Vieni mano, kad kontroliuoti gyvenimą būtina, kiti atvirkščiai – mano, kad pats gyvenimas už juos viską sutvarkys. O dažniausiai žmogus pasirenka vidurinį variantą tarp kontrolės ir tekėjimo pasroviui. Tai yra, jeigu jis pajėgus išspręsti dabartinę užduotį, problemą, situaciją, tai dažniausiai taip ir padaro, o jeigu ne, tai atideda tai į šoną ir leidžia spręsti likimui. Sunku pasakyti, kuris požiūris yra geresnis, o kuris blogesnis, nes tai priklauso nuo to, kokį rezultatą norime pasiekti. Jeigu norite lengvo gyvenimo, kuris nuneš nežinia kur (nes jūs ir neturite vizijos, kur norėtumėte atsidurti) ir kuriame nepasitaikys  įdomesnių įvykių, jeigu lengvai priimate bet kokias situacijas, jos jūsų neerzina ir jums nėra svarbu kaip gyventi, tuomet plaukimas pasroviui tinkamas variantas. Tačiau jeigu jums nepatinka esama situacija ir turite viziją, kaip viskas turėtų atrodyti, tuomet jums būtina kontroliuoti savo gyvenimą.

Kaip kontroliuoti gyvenimą?

Pirmas ir svarbiausias dalykas, kurį reikia suprasti norint kurti gyvenimą tokį, kokio norite – požiūris, kad viskas priklauso tik nuo jūsų. Kol galvosite, kad esate aplinkos veiksnių rezultatas, savo gyvenimo kontroliuoti negalėsite. Ir nesvarbu, galbūt tiesa tai, kad viskas priklauso nuo aplinkinių veiksnių, bet toks požiūris tikrai nepadės kontroliuoti ir kurti norimo gyvenimo.

Kontrolė neįmanoma be sąmoningo požiūrio į gyvenimą. Kiekvienas privalo sąmoningai priimti, kokie sprendimai lems rezultatus. Iš kitos pusės, žmogaus sąmonės galimybės yra ribotos ir visko apimti ji negali. Vienu metu ji gali apdoroti 7–9 objektus, visus kitus veiksmus atlieka pasąmonė, kurios kontroliuoti negalime. Pasąmonė atlieka žmogui įprastus ir jau automatiškais tapusius veiksmus. Kai kurie įpročiai išugdyti vaikystėje, kiti vėliau, vieni įpročiai pasirinkti sąmoningai, kiti – ne. Todėl norėdami efektyviai kontroliuoti savo gyvenimą, turite pakeisti savo įpročius taip, kad jie prisidėtų prie kontrolės; išsiugdykite trūkstamus ir  pakeiskite tuos, kurie kenkia.

Vienas iš naudingiausių įpročių, padedantis kontroliuoti savo gyvenimą – mokėjimas planuoti ir gyventi pagal numatytą planą. Planuoti savo dienotvarkę sunku, o laikytis jos dar sunkiau, tačiau norint kurti savo gyvenimą, šis įgūdis yra būtinas. Užsiveskite dienoraštį, kuriame planuosite kiekvieną dieną, rašysite savo užduotis ryte, numatykite joms laiką, o vakare užrašysite kaip jums sekėsi jas atlikti. Taip galėsite visiškai kontroliuoti savo veiksmus, turėsite atliekamų darbų sąrašą ir matysite, kiek iš jų padarote. Paprastai diena paprasčiausiai praeina ir mums atrodo, kad kažką veikėme. Tačiau jei atsisėsite ir pagalvosite, ką nuveikėte tokio, kas veda prie geresnio gyvenimo, pamatysite, kad nieko neatlikote. Siūlau atsisėsti ir pagalvoti, ką šiandien ar vakar atlikote tokio, kas pagerintų jūsų gyvenimo kokybę.

Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – žinoti, ko norite pasiekti. Gyvenime yra labai daug sričių, kurias žmogus gali norėti pakeisti arba kontroliuoti. Tai gali būti: savijauta, finansinė padėtis, karjera, santykiai, savirealizacija… Susirašykite visas jums reikalingas sritis, nusistatykite tikslus ir dienotvarkėje numatykite kiekvieną dieną dėl tų tikslų ką nors padaryti.

Viskas prasideda nuo mąstymo. Jūs esate toks, koks esate ir jūsų gyvenime vyksta tai, kas vyksta būtent todėl, kad jūs taip mąstote. Mąstymas lemia veiksmus. Pakeiskite mąstymą ir viskas aplink jus pasikeis. Prisiminkite, viskas priklauso tik nuo jūsų ir jūs galite viską.

P. S. Jeigu trūksta jėgų ir valios patiems visa tai padaryti, visada galite kreiptis pagalbos į aplinkinius.