Įprotis yra veiksmas, elgesio modelis, kurį žmogus atlieka taip dažnai, kad po kiek laiko jo nebepastebi ir veiksmas tampa automatiniu.  Geras pavyzdys yra automobilio vairavimas. Pirmosios pamokos būna įdomios ir įtemptos, viena iš pagrindinių užduočių būna išmokti sklandžiai perjunginėti pavaras. Jeigu per greitai atleisite sankabą, automobilis užges. Jeigu neatleisite sankabos ir spausite akseleratorių, mašinos variklis garsiai triukšmaus, bet nepajudėsite iš vietos. Dažnai pirmus kartus vairuojančių žmonių automobiliai trūkčioja, šokinėja, užgesta, tačiau laikui bėgant su praktika ir patirtimi jie pamiršta bėgius, net nepastebi, kaip šie „patys“ junginėjasi ir automobilis juda sklandžiai.

Kiekvienoje srityje turime įvairių įpročių. Vieni įpročiai naudingi ir padedantys gyventi, kiti, atvirkščiai, kenksmingi ir daro gyvenimą ne tokį, kokio iš tikrųjų norėtume bei jį apsunkina. Kuo daugiau gerų ir kuo mažiau blogų įpročių turime, tuo sėkmingesni esame. Kiekvienas gali pakeisti savo kenksmingus įpročius naudingais. Net ir nedideli pokyčiai gali labai stipriai pakeisti kiekvieno gyvenimą.

Kaip nustatyti blogus įpročius?

Blogi įpročiai yra tie, kurie jums vienaip ar kitaip kenkia. Apie kai kuriuos žinome ir kartais pastebime, o apie kitus net neįtariame. Norint juos rasti, reikėtų save stebėti, analizuoti, atsižvelgti į aplinkinių išsakomas pastabas, nebijoti paklausti žmonių su kuriais praleidžiate daug laiko, gal jie pastebi jūsų neigiamus įpročius. Taip pat labai geras būdas paieškoti kokie iš vis būna neigiami įpročiai, nes gal net nesusimastote, kad kai kurie įpročiai yra neigiami. Pateiksiu kelis dažai pasitaikančius neigiamus įpročius:

  • įprotis vėluoti;
  • įprotis nerimtai žiūrėti į iš(si)keltus tikslus;
  • įprotis nesiklausyti;
  • įprotis pamiršti kieno nors vardą praėjus minutei po jo pristatymo;
  • įprotis išjungti žadintuvą ir toliau miegoti;
  • įprotis nesportuoti;
  • įprotis nepabučiuoti ir neapkabinti žmonos/vyro, vaikų prieš išeinant iš namų;
  • įprotis valgyti greitą maistą;
  • įprotis persivalgyti;
  • įprotis atidėti darbus;
  • įprotis ilgai ir nenaudingai kalbėtis telefonu;
  • žalingi įpročiai: rūkymas, alkoholis, narkotikai;
  • įprotis be tikslo landžioti internete, žaisti kompiuterinius žaidimus;
  • įprotis gerti kavą;
  • įprotis vartoti netaisyklingus žodžius arba keiksmažodžius;
  • įprotis tingėti;
  • įprotis kramtyti nagus, krapštyti nosį;
  • įprotis kramtyti peštukus, tušinukus;
  • įprotis žiūrėti televizorių;
  • įprotis pirkti nereikalingus daiktus;
  • įprotis pažadėti ir užmiršti arba pažado neištesėti;
  • įprotis ……………………

Dauguma įpročių yra aplinkos rezultatas. Žmonės, su kuriais bendraujate, kurie jus nuolat supa, daro didelę įtaką jūsų gyvenimui. Tas, kas augo nepalankioje terpėje, nuolat patyrė fizinį ir moralinį smurtą, mato pasaulį visiškai kitaip negu tas, kuris augo šiltoje, mylinčioje ir palaikančioje aplinkoje. Jie turi skirtingus požiūrius į gyvenimą, skirtingą savęs vertinimą. Agresyvi terpė išugdo nepasitikėjimo ir baimės jausmą. Tokia negatyvi požiūrio sistema turi įtakos neigiamų įpročių vystymuisi.

Aplinkos poveikį būtina įvertinti ir sąmoningai pasirinkti tokią aplinką, kurioje esančių žmonių įpročiai tokie, kuriuos norite turėti, ir, atvirkščiai, vengti tokios, kurioje pilna žmonių su neigiamais įpročiais. Jeigu būsite aplinkoje, kurioje visi nuolat skundžiasi, kaip viskas blogai, jus galite pradėti jais tikėti. Jeigu būsite tarp stiprių ir savimi pasitikinčių žmonių, pradėsite matyti naujas galimybes ir atsiras noras veikti.

Kaip įveikti blogus įpročius?

Išstudijuokite sėkmingų žmonių įpročius. Jau minėjau, kad sėkmingu galima tapti tik išsiugdžius įpročius, kurie padės tai pasiekti. Išmokite juos pastebėti. Stebėkite sėkmingus žmones. Stenkitės pabendrauti su sėkmingesniais už save, paklauskite kaip jie tai pasiekė, kokie jų įpročiai, ką jie skaito, kokia jų dienotvarkė. Taip sužinosite daug naudingos informacijos, kuri padės jums išsiugdyti tinkamus įpročius.

Keiskite savo įpročius. Daug pasiekę žmonės jums pasakys, kad gyvenimas – tai nuolatinis mokymasis. Visada yra ko siekti, nesvarbu, kokį lygį esate pasiekę dabar. Nuolat ieškokite silpnų savo vietų ir ugdykite jas, darykite, kad jos ne trukdytų, o padėtų gyventi. Taip galėsite pasauliui duoti daug daugiau. Toks kelias veda į pasisekimą, tačiau ne visada būna lengviausias.

Dabar pateiksiu trumpą metodą kaip išsiugdyti geriausius įpročius. Šis metodas tinka visose gyvenimo srityse. Nuolat jį naudodami pasieksite viską, ką laikote jums būtina.

Raskite savo blogus įpročius. Reikia rimtai susimąstyti apie įpročių pasekmes. Didelė tikimybė, kad pasekmės matysis ne iš karto, ne kitą diena, savaitę ar mėnesį. Jos gali pasimatyti po daugelio metų. Jeigu žiūrėsite į savo įprotį kaip vienkartinį poelgį, tai gali pasirodyti, kad tai ne taip jau ir blogai. Rūkantis žmogus gali pasakyti: „Tik kelios cigaretės per dieną, aš taip atsipalaiduoju ir gerai jaučiuosi, manęs nekankina dusulio ar kosulio priepuoliai, su sveikata viskas gerai“. Tačiau praeina 20 metų ir jis pajaučia padarytą sau žalą. Tas pats ir su betiksliu naršymu internete: tik 1 ar 2 valandos per dieną, tačiau, jeigu tai daroma kiekvieną dieną, per metus išeina 365-730 valandų, kurias galima buvo skirti naudingoms knygoms perskaityti, pasportuoti, įkurti verslą. Tik 1 – 2 valandos per dieną gali visiškai pakeisti gyvenimą, ką jau kalbėti apie tuos, kurie internete praleidžia dar daugiau laiko. Tuomet nereikia stebėtis, kad pradeda trūkti laiko net būtiniausioms veikloms, tokioms kaip miegas, valgis, bendravimas. Todėl, nagrinėdami savo įpročius, turėkite galvoje, kokias ilgalaikes pasekmes tai turės. Raskite kiek galima daugiau blogų įpročių.

Nusistatykite, kuo norite pakeisti blogą įprotį. Dažniausiai tai bus jam priešingas įprotis. Kad motyvuotumėte save, įsivaizduokite, kokią naudą gausite įgiję naują įprotį. Kuo plačiau ir geriau įsivaizduosite, tuo lengviau bus pradėti veikti, noras tai pasiekti sustiprės. Arba galite daryti atvirkščiai – pradžioje ieškoti, kokių gerų įpročių norėtumėte įgyti ir tuomet juos ugdyti vietoje esamų blogų.

Sudarykite planą. Iki šios dalies retai kas prieina, dažniausiai pasvajoja, pakalba, kad reikia atsikratyti kažkokio įpročio, kažkokį išsiugdyti, bet tuo viskas ir pasibaigia. O iš tikrųjų tik nuo planavimo prasideda realus veiksmai. Būdų yra daug ir kiekvienam įpročiui reikalingas skirtingas. Vienas iš būdų yra skaityti knygas, lankytis seminaruose, kaip atsikratyti atitinkamo įpročio arba įgyti norimą. Kitas – pasitelkti į pagalbą psichologus arba tai jau pasiekusius žmones. Tikslą įmanoma pasiekti savo valios pastangomis arba pastatyti save į situaciją, kuri padės išsiugdyti reikiamą įprotį. Svarbiausia yra priimti sprendimą, kokių konkrečių veiksmų imsitės.

Svarbiausia veikti! Pradėkite nuo vieno įpročio, kurį tikrai norite pakeisti. Pasiekus pirmus rezultatus atsiras motyvacijos siekti kitų aukštesnių tikslų. Svarbiausia žengti pirmą žingsnį ir nepasiduoti, užsispyrus judėti tikslo link. Prisiminkite, kol nepradėsite, niekas nepaikeis.